Polacy na Mistrzostwach Świata Walk Rycerskich Federacji IMCF na Ukrainie

W dniach 16-19 maja 2019 roku setki zbrojnych mężczyzn i kobiet z 29 krajów z całego świata przybędzie na Ukrainę, aby wziąć udział w Mistrzostwach Świata Walk Rycerskich, organizowanych przez Federację IMCF (International Medieval Combat Federation) i jej partnerów: Park „Ruś Kijowska” oraz Ukraińską Federację Walk Średniowiecznych. Mistrzostwa odbędą się w Parku „Ruś Kijowska” pod Kijowem (Kopaczów). Oficjalnym Partnerem polskiej reprezentacji (Rycerskiej Kadry Polski) podczas mistrzostw jest Instytut Polski w Kijowie.

W tym dynamicznie rozwijającym się sporcie zawodnicy walczą stalową bronią, odziani w stalowe średniowieczne zbroje. Walki są podzielone na różne kategorie: szermierka techniczna różnymi rodzajami broni; melee (starcia grupowe 5 na 5, 10 na 10 i 16 na 16), celem których jest powalenie drużyny przeciwnika na ziemię. Pod koniec każdego dnia publiczność będzie świadkiem wielkich masowych bitew rycerzy. Uderzenia podczas walk są realne i wykonywane z pełną prędkością, pełna mocą z użyciem stalowej broni. Jedynie niektóre techniki są zabronione. Wszystko to w wyjątkowej średniowiecznej atmosferze. Cytując Huberta Filipiaka, prezesa IMCF: tak epicko, jak tylko się da!

Walki średniowieczne to sport, oficjalnie zarejestrowany w Ministerstwie Młodzieży i Sportu Ukrainy. Stalowa broń i zbroje są dozwolone dla dorosłych zawodników, dzieci ćwiczą i walczą w średniowiecznym miękkim zestawie, co również będzie można zobaczyć podczas 4 dni Mistrzostw.

Będą to szóste Mistrzostwa Świata IMCF, pierwsze odbyły się w Castillo Belmonte (Hiszpania, 2014), kolejne w twierdzy Malbork (Polska, 2015), w Montemor-o-Vehlo (Portugalia, 2016), na zamku Spottrup (Dania, 2017), na zamku Scone (Szkocja, 2018). Każde z Mistrzostw przyciągnęło tysiące widzów oraz kamery międzynarodowych i lokalnych mediów.

Bartosz Musiałowicz, I Radca Ambasady RP w Kijowie, Dyrektor Instytutu Polskiego w Kijowie: „Z przyjemnością wspieramy udział polskiego rycerstwa podczas Mistrzostw Świata IMCF, które odbędą się pod Kijowem. Z przyjemnością tym większą, iż będzie to pierwszy od wielu lat udział tak licznej grupy rekonstruktorów z Polski w wydarzeniu odbywającym się w stolicy Ukrainy. Obecność silnej polskiej reprezentacji podczas prestiżowego międzynarodowego turnieju to wyzwanie dla przeciwników, gwarancja niezapomnianych wrażeń dla publiczności, ale także ważny element promocji Polski, polskiej historii i wielowiekowej tradycji polskiego oręża. Rycerstwu Najjaśniejszej życzymy powodzenia w zmaganiach i licznych miejsc na podium!”

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*