Policjanci ze Szczecina odzyskali cenną księgę

W styczniu bieżącego roku z archiwum Katedry Berlińskiej została skradziona księga kościelna. Szczecińskim funkcjonariuszom policji udało się ją namierzyć. Wolumin został wystawiony na aukcji internetowej.

Policji ze Szczecina udało się odzyskać skradzioną zabytkową księgę kościelną. Funkcjonariusze otrzymali wiadomość o tym, że zabytek został wystawiony na aukcji internetowej, gdzie sprzedawca podał bardzo szczegółowy opis dzieła. Za księgę oczekiwał 50 tysięcy złotych.

Przy współpracy policjantów z Wydziału do walki z Cyberprzestrzenią KWP w Szczecinie oraz koordynatora do spraw zabytków udało się ustalić, gdzie znajduje się zabytek. Podejrzanym był 25-letni Polak, który mieszkał we Frankfurcie nad Odrą. Polak był już wcześniej poszukiwany za przestępstwa przeciwko mieniu. Mężczyźnie postanowiono zarzut kradzieży zabytku, a po przesłuchaniu aresztowano go na 3 miesiące.  

Księga zawiera kilkaset dokumentów historycznych i metrykalnych parafii w Szwedt z lat 1700 – 1909. Zabytek, który waży 4 kilogramy, wyceniono na 11 tysięcy euro. W momencie, gdy strona niemiecka prześle stosowne dokumenty, zabytkowa księga powróci do katedry berlińskiej.

Źródło i fot.: policja.pl

Karolina Charchowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*