Polscy historycy dostrzegają poważny wzrost zainteresowania historią Polski

Według oceny polskich historyków można dziś mowić o poważnym wzroście zainteresowania dziejami Polski, jej kulturą, nauką i sztuką. W Krakowie zakończył się III Kongres Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski, w którym udział bierze 250 prelegentów z 37 krajów.

Od 11 do 14 października w Krakowie obradował III Kongres Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski. Odbywa się co pięć lat i jest cyklicznym spotkaniem uczonych z całego świata, którzy zawodowo zajmują się zagadnieniami naukowymi związanymi  z polską historią, kulturą, nauką i sztuką. Mottem przewodnim tegorocznych obrad było hasło: „Dawna Rzeczpospolita: historia  – pamięć – dziedzictwo”. Cyklicznie organizowany kongres daje możliwość wymiany poglądów i dyskusji nad wieloma zagadnieniami dotyczącymi dziejów Polski i jej dziedzictwa.

W audycji „Sygnały dnia” historyk prof. Andrzej Chwalba – profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie podkreślił, że stopniowo i wolno wychodzimy z cienia. Zdaniem naukowca jesteśmy w fazie półcienia jeśli chodzi o świat, jeśli zaś chodzi o Europę Środkową, czy w ogóle Europę, to wiedza na temat polskiej kultury, polskich dziejów, jest coraz lepsza.

Z kolei według profesora UJ Krzysztofa Zamorskiego historia Polski nie jest historią, która byłaby powszechnie znana i wykładana. Natomiast można mówić o wyraźnym wzroście zainteresowania naszą przeszłością; zagraniczni badacze coraz bardziej interesują się polską historią nowożytną, co można stwierdzić na podstawie obcojęzycznych publikacji. Poza granicami Europy powstały ośrodki naukowe, które zajmują się badaniem historii Polski. Na kongresie obecni byli Koreańczycy, Japończycy, po raz pierwszy pojawił się Hindus, przedstawiciele Ameryki Południowej, Australii a nawet RPA – to dowodzi z ich strony chęci współpracy z polskimi naukowcami i badania dziejów Polski. Profesor Zamorski zaznaczył jednak, że mówiąc o wzroście zainteresowania polską historią „nie należy przesadzać”.„Czy dzieje Katalonii, Hiszpanii, znane są w Polsce? Na pewno, ale tej grupie, która tam mieszka lub interesuje się Katalonią i Hiszpanią – powiedział profesor Zamorski i wskazał, że na zainteresowanie historią danego kraju wpływ wywiera szereg różnych czynników, głównie z jego pozycji na świecie. Im więcej będziemy znaczyć, tym więcej osób będzie zajmować się naszą historią – podkreślił historyk.

Kongres przyciągnął również kilkuset młodych pasjonatów historii. Młodzież przychodziła na prelekcje samodzielnie lub z nauczycielami – w ramach lekcji historii.  Historia to dla nich pasja, ale jednak bez przyszłości podkreślali uczniowie. Według uczniów dziś pogardza się zainteresowaniami humanistycznymi, twierdząc, że to relikt przeszłości albo suche fakty, potrzebne tylko do zdania egzaminu. Dzisiaj prym wodzą nauki ścisłe – ocenili uczniowie. Jednak wielu z nich dostrzega takie zalety nauki historii jak to, że uczy ona logicznego myślenia i dostrzegania związków przyczynowo – skutkowych. To według nich również wspaniała inicjatywa pozauczelniana, pozwalająca poszerzyć własną wiedzę. Pewna część spośród młodych prelegentów nie wyklucza jednak w przyszłości pracy w zawodzie historyka.

Źródła: naukawpolsce.pap.pl, coph2017.syskonf.pl, polskieradio.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Zenon Purta

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*