Wikingowie produkowali własne wino

Nowe badania sugerują, że w Danii w okresie wikingów zajmowano się uprawą winorośli, a jej mieszkańcy produkowali własne wino.

Nowe badania sugerują, że wikingowie zajmowali się uprawą winorośli. Badania nad pestkami winogronowymi wskazują na produkcję wina w Danii w okresie wikingów. Wikingowie lubili alkohol, ale choć w duńskim klimacie łatwiej wytwarzać piwo, wino jest zupełnie innym wyzwaniem i zawsze było przywożone z południowych części Europy do krajów północnych.

Wyniki analizy mogą stanowić ostatni dowód potrzebny do wykazania, że ​​ wino było produkowane w Danii w epoce wikingów. To pierwsze odkrycie i znak produkcji wina w Danii. (…) Nie wiemy, jak [winogrona] były używane – może  po prostu była to kiść winogron zdobiąca stół, ale rozsądne wydaje się, że robili wino, powiedział botanik i kurator muzeum Peter Steen Henriksen z Muzeum Narodowego w Danii.

Przebadano dwa wiaderka z ziemią z terenów osady Wikingów w Tissø. Do tej pory tylko podejrzewaliśmy, ale teraz możemy zobaczyć, że rzeczywiście mieli winogrona, a więc środki do produkcji wina. Nagle wszystko staje się bardzo realne, powiedziała profesor Karin Margarita Frei z Muzeum Narodowego, podało Videnskab.dk. Produkcja wina w tej okolicy mogła być sposobem wyrażania statusu, jak twierdzą naukowcy. Jednak istnieje prawdopodobieństwo, że winogrona były konsumowane jako owoce.

Fot.: Wikimedia Commons

Agnieszka Popiak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*