Polska Marynarka Wojenna

28 listopada 1918 roku powołano Polską Marynarkę Wojenną

Tego dnia 1918 roku została powołana do życia Polska Marynarka Wojenna

Polska Marynarka Wojenna została powołana na rozkaz ówczesnego naczelnika Józefa Piłsudskiego. Z racji tego, że Gdańsk nie znajdował się w granicach II Rzeczpospolitej, stworzono dla niej dwa porty wojenne na Helu i w Gdyni.

Polska flota w okresie II wojny światowej

Gdy groźba ataku Niemiec w 1939 roku stała się realna, polskie dowództwo zdecydowało się na ewakuację trzech najnowocześniejszych okrętów wojennych z Bałtyku. Niszczyciele ORP „Błyskawica”, ORP „Burza” i ORP „Grom” zostały wysłane do Anglii, by tam po połączeniu z Royal Navy mogły kontynuować walkę.

W późniejszym czasie dotarły tam także polskie okręty podwodne ORP Orzeł” i „Wilk”. Ten pierwszy dokonał tego po spektakularnej ucieczce z Talina, gdze został internowany wraz z załogą. Głównymi bazami morskimi w Wielkiej Brytanii stały się Plymouth-Devonport i Greenock (Clyde).

Wszystkie jednostki morskie, które udało się ewakuować do Wielkiej Brytanii, weszły w skład odtworzonej Polskiej Marynarki Wojennej, której dowódcą został kontradmirał Jerzy Świrski.

Okręty polskiej floty uczestniczyły w najważniejszych operacjach morskich u boku aliantów. Przepłynęły łącznie ponad 1,2 miliona mil morskich, eskortowały 787 konwojów oraz przeprowadziły 1162 patrole i akcje bojowe.

Zatopiły 8 niemieckich okrętów i 39 statków, uszkodziły ponad 18 jednostek i zestrzeliły co najmniej 20 samolotów Luftwaffe.

W latach 1939-45 zginęło 404 polskich oficerów, podchorążych, podoficerów i marynarzy.

31 marca 1947 roku rozwiązano Polską Marynarkę Wojenną w Wielkiej Brytanii. W obawie przez komunistycznymi represjami w Polsce, większość marynarzy pozostała na emigracji.

Źródło: Polska Fundacja Narodowa

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*