Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

13 marca 1943 roku podczas lotu ze Smoleńska do Kętrzyna miał miejsce nieudany zamach na Adolfa Hitlera

13 marca 1943 roku podczas lotu ze Smoleńska do Kętrzyna miał miejsce nieudany zamach na Adolfa Hitlera

Po rozpoczęciu wojny ze Związkiem Sowieckim wzmógł się opór antyhitlerowski, przede wszystkim wśród oficerów sztabu Grupy Armii Środek. Gen. Mjr. Henning von Tresckow wiedział o nazistowskich ludobójstwach i nie godził się z nimi. Oficerowie uważali, że Hitler ze swoimi poplecznikami plamią honor armii niemieckiej.

W marcu 1943 roku miała miejsce wizyta Hitlera w obozie wojskowym w Smoleńsku, co postanowił wykorzystać Tresckow wraz z porucznikiem Fabianem von Schlabrendorffem. Obaj oficerowie skonstruowali bombę zegarową, która była złożona z czterech brytyjskich min oraz zapalnika również konstrukcji brytyjskiej. Bombę ukryto w skrzyneczce z brandy i w dniu wylotu Hitlera Tresckow poprosił pułkownika z osobistej ochrony Führera o zabranie tego alkoholu jako podarunku dla przyjaciela po czym aktywował zapalnik. Niestety dwie godziny później samolot z Hitlerem na pokładzie bezpiecznie wylądował w Kętrzynie, a przesyłkę w ostatniej chwili udało się odzyskać. Okazało się, że powodem braku eksplozji była niska temperatura w przedziale bagażowym przez którą detonator zawiódł. 

Generał Major Henning von Tresckow. Źródło zdjęcia: Wikipedia

  • Speedy

    „Obaj oficerowie skonstruowali bombę zegarową, która była złożona z czterech
    brytyjskich min oraz zapalnika również konstrukcji brytyjskiej. ” – gwoli ścisłości, nie był to zapalnik zegarowy, lecz chemiczny zapalnik czasowy, działający na zasadzie rozpuszczania elementu zabezpieczającego przez żrący roztwór. Zapalniki chemiczne generalnie przyspieszają ze wzrostem temperatury i zwalniają z jej spadkiem; zapewne w bardzo niskiej temperaturze w przedziale bagażowym samolotu zapalnik praktycznie zatrzymał swe działanie.

    Być może, gdyby zamachowcy użyli zapalnika zegarowego, bomba zadziałałaby poprawnie. Działanie takiego zapalnika demaskuje „tykanie” mechanizmu zegarowego, jednak w danej sytuacji odgłos silników samolotu z pewnością by je zagłuszył.

PartnerzyPrzewiń do góry