Tego dnia 1943 roku podczas lotu ze Smoleńska do Kętrzyna miał miejsce nieudany zamach na Adolfa Hitlera
Nieudany zamach na Adolfa Hitlera miał miejsce w marcu 1943 roku. Po rozpoczęciu wojny ze Związkiem Sowieckim wzmógł się opór antyhitlerowski, przede wszystkim wśród oficerów sztabu Grupy Armii Środek. Gen. Mjr. Henning von Tresckow wiedział o nazistowskich ludobójstwach i nie godził się z nimi. Oficerowie uważali, że Hitler ze swoimi poplecznikami plamią honor armii niemieckiej.
W marcu 1943 roku miała miejsce wizyta Hitlera w obozie wojskowym w Smoleńsku, co postanowił wykorzystać Tresckow wraz z porucznikiem Fabianem von Schlabrendorffem. Obaj oficerowie skonstruowali bombę zegarową, która była złożona z czterech brytyjskich min oraz zapalnika również konstrukcji brytyjskiej.
Bombę ukryto w skrzyneczce z brandy i w dniu wylotu Hitlera Tresckow poprosił pułkownika z osobistej ochrony Führera o zabranie tego alkoholu jako podarunku dla przyjaciela po czym aktywował zapalnik. Niestety dwie godziny później samolot z Hitlerem na pokładzie bezpiecznie wylądował w Kętrzynie, a przesyłkę w ostatniej chwili udało się odzyskać. Okazało się, że powodem braku eksplozji była niska temperatura w przedziale bagażowym przez którą detonator zawiódł.
Fot. Gen. Mjr. Henning von Tresckow
„Obaj oficerowie skonstruowali bombę zegarową, która była złożona z czterech
brytyjskich min oraz zapalnika również konstrukcji brytyjskiej. ” – gwoli ścisłości, nie był to zapalnik zegarowy, lecz chemiczny zapalnik czasowy, działający na zasadzie rozpuszczania elementu zabezpieczającego przez żrący roztwór. Zapalniki chemiczne generalnie przyspieszają ze wzrostem temperatury i zwalniają z jej spadkiem; zapewne w bardzo niskiej temperaturze w przedziale bagażowym samolotu zapalnik praktycznie zatrzymał swe działanie.
Być może, gdyby zamachowcy użyli zapalnika zegarowego, bomba zadziałałaby poprawnie. Działanie takiego zapalnika demaskuje „tykanie” mechanizmu zegarowego, jednak w danej sytuacji odgłos silników samolotu z pewnością by je zagłuszył.