„Polska za linią Curzona” – jutro premiera!

25 lutego 2021 r. ruszyła przedsprzedaż książki, wydanej nakładem Wydawnictwa Nowej Konfederacji. Jest to nowe opracowanie, z obszernym wstępem dr hab. Sławomira Cenckiewicza i posłowiem Piotra Zychowicza. Książka została objęta przez nasz portal patronatem medialnym.

Książka w twardej oprawie dostępna jest w sklepie internetowym wydawnictwa: https://nowakonfederacja.pl/wydawnictwo/ w cenie 53 zł, a w formie e-booka w cenie 38 zł. Premiera zaplanowana jest na 4 marca.

Polska za linią Curzona to geopolityczne studium polskich Ziem Wschodnich. Wyjątkowe, bo w zasadzie jedyne w swoim rodzaju, bogato udokumentowane, z historycznym omówieniem i przygotowane już po II wojnie światowej, kiedy ziemie te znalazły się pod bezpośrednią okupacją sowiecką. Ostatnia książka Władysława Studnickiego jest jakby kwintesencją jego całej życiowej misji, którą zawsze była, poza służbą Niepodległej Polsce, obroną Ziem Wschodnich przed Rosją/Sowietami i jej aliantami zachodnimi w dziele narzucenia Polsce linii Curzona.

Studnicki zawsze uznawał polskie Kresy za geostrategiczny fundament niepodległości Polski oraz warunek utrzymania niepodległości państw bałtyckich i pokonania Rosji w „geopolitycznej wojnie” o panowanie w Europy Wschodniej. I odwrotnie, wiedział, że z rosyjskiego punktu widzenia, „posiadanie przez Rosję polskich Ziem Wschodnich ma geopolityczne znaczenie, gdyż ułatwia jej pochód na Bałkany i do środkowej Europy, i uzależnia przy tym całą Polskę od Rosji”.

Władysław Studnicki był postacią kontrowersyjną. Dla jednych to wybitny polski myśliciel, który trafnie przewidział klęskę Września’39. Dla innych antysemita (zupełnie niesłusznie) i germanofil (słusznie, lecz należy pamiętać, że jego sympatie nigdy nie przeszkodziły mu w realnej ocenie sytuacji).

Niestety, większości Polaków to nazwisko nie mówi zupełnie nic. By rozpocząć szerszą dyskusję na temat Studnickiego, jeszcze przed wydaniem Polski za Linią Curzona Wydawnictwo Nowej Konfederacji rozpoczęło akcję Przywróćmy Studnickiego Polsce, w ramach której zaplanowano wydanie książki, jej promocję, publikacje w mediach i debaty dyskusyjne na temat Studnickiego i jego dokonań.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*