Tego dnia 1981 roku podpisano porozumienie łódzkie kończące najdłuższy strajk okupacyjny strajk studencki w Europie
Porozumienie łódzkie podpisano pomiędzy strajkującymi studentami, a władzą komunistyczną. Był to wówczas najdłuższy strajk w Europie. W efekcie strajku pokazano siłę i gotowość do walki z reżimem. Było to lekcja demokracji, którą strajkujący odrobili w 100%.
Najdłuższy okupacyjny strajk studencki w Europie – geneza strajku
W sierpniu 1980 roku w gdańskim środowisku studenckim powstał pomysł założenia niezależnego stowarzyszenia studentów. Pomysł trafił na dobry grunt i już 18 i 19 października w Warszawie na Politechnice Warszawskiej, odbył się zjazd Delegatów Komitetu Założycielskich Niezależnych Organizacji Studenckich. Podczas dwudniowego spotkania opracowano statut, wybrano siedzibę, a dzień później złożono wniosek o rejestrację Niezależnego Zrzeszenia Studentów.
Czy wiesz kiedy miał miejsce pierwszy udokumentowany strajk na ziemiach polskich?
13 listopada sąd odrzucił wniosek. Decyzja sądu wywołała niezadowolenie oraz rozpoczęła protesty. 6 stycznia w Łodzi studenci wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego rozpoczęła akcje “Solidarne Czekanie”, na dniach przyłączyli się niej studenci Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego, 11 stycznia studenci wydziału matematyczno-fizyczno-chemicznego rozpoczęli strajk.
Strajk łódzki – przebieg
21 stycznia rozpoczęto rozmowy na Wydziale Filologicznym pomiędzy delegacją z Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego i Techniki, a Międzyuczelnianą Komisją Porozumiewawczą. W skład komisji wchodzili Piotr Kociołek, Maciej Maciejewski, Marek Perliński i Wojciech Walczak. Tego samego dnia wieczorem o godzinie 21 po zerwaniu rozmów wezwano studentów do okupowania budynków uniwersytetu. Władza nie chciała uznać prawa do strajku, a NSZ miało przyjąć nadrzędną rolę PZPR.
29 stycznia władzę podjęły rozmowy ze strajkującymi, ze strony rządowej uczestniczyła w niej Komisja Międzyresortowa, której przewodniczył minister Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki prof. Janusz Górski.
Czy wiesz, że Międzynarodowy Dzień Studenta związany jest ze strajkiem w Pradze?
Ze strony studentów powołana została Międzyuczelniana Komisja Porozumiewawcza, w składzie:
- Maciej Maciejewski,
- Marek Perliński,
- Wiesław Potoczny,
- Wojciech Walczak,
- Marcin Sobieszczański,
- Andrzej Bolanowski,
- Piotr Kociołek,
- Stanisław Nowak,
- Krzysztof Sulik,
- Jan Przybylski,
- Radosław Żurawski.
Strajk trwał do 18 lutego, uczestniczyło w nim 10 000 osób, a według świadków o wiele więcej. Swym zasięgiem objął Uniwersytet Łódzki, Akademię Muzyczną, Politechnikę Łódzką, Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną, Państwową Wyższą Szkołę Teatralną, Filmową i Telewizyjną oraz Państwową Wyższą Szkołę Nauk Plastycznych.
Porozumienie łódzkie. Skutki strajku
17 lutego oficjalnie sąd zarejestrował NSZ – Niezależne Zrzeszenie Studentów. Była to pierwsza niezależna organizacja w krajach bloku komunistycznego. Spełniono jeszcze 50 innych postulatów.
18 lutego 1981 roku podpisano porozumienie łódzkie. Zgodzono się m.in. na skrócenie służby wojskowej studentów, zezwolenie na wybór lektoratów, wydłużenie okresu studiów, obiecano też poprawić sytuację socjalną studiujących. Największym osiągnięciem jednak było pokazanie solidarności społecznej, podczas strajków mieszkańcy mimo braku towarów w sklepach przychodzili z żywnością do strajkujących.
Strajk łódzki był najdłuższym wówczas strajkiem w Europie. Trwał 29 dni.