15 listopada 1896 roku urodził się Bronisław Bolesław Duch

Tego dnia 1896 roku urodził się Bronisław Bolesław Duch, generał WP

Bronisław Bolesław Duch, generał dywizji Wojska Polskiego, uczestnik I wojny światowej, walk Legionów Polskich, wojny polsko-bolszewickiej oraz II wojny światowej. We wrześniu 1939 roku dowodził 39. Dywizją Piechoty rezerwowej, która weszła w skład Armii „Lublin”.

Po klęsce wojsk polskich przedostał się do Francji gdzie został dowódcą 1. Dywizji Grenadierów. Po klęsce Francji rozwiązał swoją dywizję i nakazał żołnierzom w małych grupkach przedostawać się do Wielkiej Brytanii. W kwietniu 1942 roku został mianowany dowódcą 1. Brygady Strzelców wchodzącej w skład I Korpusu Polskiego. 6 sierpnia 1943 roku objął dowództwo nad 3. Dywizją Strzelców Karpackich, która wzięła udział w bitwie o Monte Cassino.

Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyżem Złotym Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Niepodległości i czterokrotnie Krzyżem Walecznych.

Zmarł 9 października 1980 roku w wieku 84 lat. Urna z jego prochami została pochowana na polskim cmentarzu wojennym pod Monte Cassino.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*