15 listopada 1896 roku urodził się Bronisław Bolesław Duch

Generał dywizji Wojska Polskiego, uczestnik I wojny światowej, walk Legionów Polskich, wojny polsko-bolszewickiej oraz II wojny światowej. We wrześniu 1939 roku dowodził 39 Dywizją Piechoty rezerwowej, która weszła w skład Armii „Lublin”.

Po klęsce wojsk polskich przedostał się do Francji gdzie został dowódcą 1 Dywizji Grenadierów. Po klęsce Francji rozwiązał swoją dywizję i nakazał żołnierzom w małych grupkach przedostawać się do Wielkiej Brytanii. W kwietniu 1942 roku został mianowany dowódcą 1 Brygady Strzelców wchodzącej w skład I Korpusu Polskiego. 6 sierpnia 1943 roku objął dowództwo nad 3 Dywizją Strzelców Karpackich, która wzięła udział w bitwie o Monte Cassino.

Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyżem Złotym Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Niepodległości i czterokrotnie Krzyżem Walecznych. Zmarł 9 października 1980 roku w wieku 84 lat. Urna z jego prochami została pochowana na polskim cmentarzu wojennym pod Monte Cassino.

Na zdjęciu: Generał Bronisław Duch. Źródło zdjęcia: Wikipedia.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*