Powojenna Warszawa przykładem dla współczesnych miast

Tematem spotkań 41. Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Krakowie będzie odbudowa powojennej Warszawy w kontekście zniszczonych miast dziś, takich jak np. Aleppo w Syrii.

Od 2 lipca ma miejsce 41. Sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, której po raz pierwszy gospodarzem jest Polska. Trwać będzie ona do 12 lipca br. W sesji ma uczestniczyć ok. 2 tys. osób. Podczas jej trwania będą podejmowane decyzje dotyczące dóbr kultury i przyrody na świecie.

Dwa dni (4 i 9 lipca) będą poświecone odbudowie Warszawy po II wojnie światowej. Ma ona służyć jako przykład dla współczesnych miast, w szczególności zniszczonego syryjskiego Aleppo. „Obecnie sytuacja w Aleppo jest dramatyczna. Wschodnia część Aleppo jest w ponad 80 proc. zniszczona. Cały czas trwają ostrzały Aleppo zachodniego. Od dwóch lat w mieście nie ma prądu. Mieszkańcy kupują go za bardzo wysoką cenę z prywatnych generatorów ustawionych na chodnikach. Stać ich na dostęp do prądu w postaci jednej żarówki i skorzystania z pralki. Brakuje żywności, leków, dostępu do bieżącej wody. W bardzo trudnej sytuacji są małe dzieci, których rodziców nie stać na mleko, żywność, ciepłe ubrania” – tłumaczy rzecznik prasowy Caritas Polska Paweł Kęska.

W czasie trwania sesji zostanie wyświetlony film zatytułowany „Miasto ruin”, pokazujący zrujnowaną Warszawę. Film powstał z polecenia Muzeum Powstania Warszawskiego. Ukazany zostanie również album „Czekając na odbudowę” autorstwa Karola Pęcherskiego, gdzie znajduje się ok. 150 fotografii Warszawy. „Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami przygo­tuje również
w języku angielskim tom zeznań mieszkańców Warszawy z lat okupacji, z naciskiem na 1944 rok, wychodząc z założenia, że miasto to nie są tylko budynki, to nie tylko architektura, ale to też ludzie, więc musimy pamiętać i o jednym i o drugim” – dodaje Wiceminister kultury, Magdalena Gawin.

Przypomnijmy, że Warszawa podczas II wojny światowej została zniszczona prawie w 90 proc. Podczas IV Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, historyczne centrum Warszawy wpisano na Listę światowego dziedzictwa.

Dodajmy, że w trakcie tegorocznego zgromadzenie zbierane są pieniądze na rzecz mieszkańców Aleppo. Od 6 lipca w pobliżu kościoła Mariackiego będzie stał namiot, w którym będzie można przekazać darowiznę. Można także pomóc, wysyłając SMS o treści SYRIA pod numer 72052 (koszt 2,46 + VAT). 9 lipca odbędzie się również koncert (Bulwar Wołyński w Krakowie, start godz. 21.00) pod nazwą „Solidarni z Aleppo”, w którym wystąpią m.in. Kasia Kowalska, Sebastian Karpiel-Bułecka, Dariusz Malejonek, Halina Mlynkova, Marek Piekarczyk, Milo Kurtis oraz Ray Wilson.

Źródło: dzieje.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Małgorzata Wołoch

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*