Nowy Rok nie zawsze przynosi pozytywne zmiany. Od stycznia 2014 r. na antenie TVP Info już nie zobaczymy popularnego programu Adama Sikorskiego „Było… nie minęło. Kronika zwiadowców historii”. Dlaczego zignorowano setki tysięcy widzów, a przedstawiciele telewizji nie poinformowani o zmianach w ramówce?
Jeszcze nie dawno, w marcu 2012 roku, na stronach TVP Info ogłaszano wielki sukces. Rzeczywiście, nikt nie zasłużył się bardziej dla wyboru Wydarzenia Historycznego 2011r. niż ekipa redaktora Adama Sikorskiego. „Po 72 latach – uroczysty pochówek kpt. Władysława Raginisa i por. Stanisława Brykalskiego, dowódcy obrony odcinka Wizna z honorami godnymi oficerów Wojska Polskiego” – zwyciężył w konkursie.
„W plebiscycie wzięło udział ok. 60 wydarzeń. Wśród zgłaszających były urzędy, stowarzyszenia, muzea, portale historyczne, parafie oraz sami uczestnicy zgłaszanych wydarzeń. Do finału Jury zakwalifikowało 10 przedsięwzięć, spośród których internauci wybrali ich zdaniem najlepsze. Internauci mogli wybierać spośród wydarzeń o rozmaitym charakterze. Oprócz inauguracji ekspozycji znalazły się rekonstrukcje historyczne, filmy, portale internetowe. W głosowaniu, w którym wzięło udział ok. 5 tysięcy internautów.”
Warto w tym miejscu dodać, że zwycięzca otrzymał 42% poparcie, natomiast kolejne wydarzenie – rekonstrukcja historyczna „Bitwa Morska. Obrona Twierdzy Wisłoujście” –
16,05 %. Ta duża różnica związana była także z głosowaniem internautów z całego świata.
Tylko Ekipa Sikorskiego zaangażowała się w takiej skali w pokazywanie kolejnych etapów – od prac ekshumacyjnych do uroczystego pochówku i pośmiertnego awansu. Wydawało się, że taki program historyczny nie jest zagrożony. Kolejne odcinki angażowały organizacje, stowarzyszenia, fundacje i inne podmioty, ale także zwykłych ludzi opowiadających swoje rodzinne, nieraz zapomniane historie. Wokół programu powstała społeczność, przekazywano informacje prowadzącemu, a odcinki nagrywane były na terenie całej Polski. Setki osób deklarowało pomoc, zainteresowanie historią, więc można powiedzieć, że cel „telewizyjnych lekcji historii” został osiągnięty. Nic bardziej mylnego! Pod koniec roku relacje związane z padającym śniegiem, protestami związkowymi zaczęły zastępować program. W pewnym momencie okazało się, że już od dwóch tygodni nie wyświetlono żadnego odcinka. Oczywiście pisanie wiadomości na portalach społecznościowych oraz maili, nie przynosiło żadnego odzewu. W grudniu 2013 roku zaniepokojony sytuacją napisałem artykuł pt. „Zabrać ludziom pasję, czyli dziwne zwyczaje w TVP Info” 3. Sądząc po komentarzach i aktywności, można powiedzieć, że temat jest bliski bardzo dużej liczbie internautów. W styczniu na profilu Stowarzyszenia „Wizna 1939” umieściłem post dotyczący tego, że już nie możemy oglądać audycji. Tym razem aktywność przerosła moje oczekiwania.4 Jeden z wpisów pozwolę sobie zacytować:
„Wartościowe programy takie jak „Było nie minęło” wpływają na to, że społeczeństwo staje się świadome, ciekawe, zadaje pytania, szuka odpowiedzi, zauważa różne niejasności. Takie społeczeństwo jest mniej podatne na manipulację i stanowi wręcz zagrożenie. Tutaj upatruję powodów nie tylko zdjęcia „BnM” z anteny, lecz ogólnego kierunku, w którym idzie TVP, itp., ale to już inny temat.”
Oprócz zacytowanego komentarza było ich jeszcze ponad 80 oraz 217 udostępnień. Świadczy to dobitnie, że zasiadających przed telewizorami było bardzo wielu. Warto wspomnieć, że relacje z poszukiwań ukazały się także w dwóch książkach Adama Sikorskiego – „Mapa tajemnic. Kronika zwiadowców historii” oraz „Mapa tajemnic. Tom 2: Z dziennika wypraw”.
Tak jak wspomniałem jest to cała społeczność pasjonatów, którzy podobnie jak ja wychowali się na tych programach. Nie wszyscy jednak korzystają z portali społecznościowych i Internetu. Spotkałem także starszych ludzi, którzy mieli do opowiedzenia swoje „historie wojenne”, a oglądali regularnie program. Cały dorobek wypraw, mnóstwo „nawróconych” na ciekawą drogę historii i pokłady pasji, które tworzyły tysiące godzin spędzonych na poszukiwaniach.
Obok ignorancji i traktowania 30 min. tygodniowo programu jak zło konieczne, jest jednak światełko nadziei. Od marca br. na antenie TVP Historia oraz TVP Regionalna, nastąpi wielki powrót „Było… nie minęło”. Trudno pogodzić się z trzymiesięczną nieobecnością „zwiadowców”, ale złość i determinacja w walce, zastępuje powoli niecierpliwe oczekiwanie. Jakie by decyzje nie zostały ostatecznie podjęte, wirtualny świat Internetu pozwala nam walczyć o swoje pasje i ideały. Nie da rady go poddać cenzurze i zakazać. Więc będziemy na razie czekać i oceniać, a jak przyjdzie czas zareagujemy. Najistotniejszą sprawą jest wybór, a jego dokonuje się świadomie, a nie przez likwidację wartościowych programów i ograniczanie możliwości oglądania tego czego chcemy.
Marcin Sochoń
Artykuły publicystyczne nie przedstawiają oficjalnego stanowiska redakcji „Historykon.pl”.
http://tvp.info/informacje/ludzie/sukces-programu-bylo-nie-minelo/6646367
Informacja prasowa organizatorów – Muzeum Historii Polski i Portalu historia.org.pl
http://historykon.pl/zabrac-ludziom-pasje-czyli-dziwne-zwyczaje-w-tvp-info/
https://www.facebook.com/stowarzyszeniewizna.1939
Więcej informacji, zdjęć oraz filmów można znaleźć na stronach:
http://vod.tvp.pl/audycje/historia/bylo-nie-minelo
oraz profilach na portalu społecznościowym:
https://www.facebook.com/pages/Stowarzyszenie-Wizna-1939/615669205144627
https://www.facebook.com/bylonieminelo?fref=pb&hc_location=profile_browser
Mam
wrażenie, że „gwoździem do trumny” była kwestia Reduty Ordona. Swoją
akcją Pan Adam Sikorski zmobilizował setki ludzi, którzy nie godzili się
na to, by opuszczony teren na Woli został zabudowany domami
deweloperskimi. Od początku akcję próbowali storpedować radni PO i SLD,
którzy zapewne mają powiązania z lobby deweloperskim – a jest to potężna
i wpływowa grupa. Pan Adam z grupą Patriotów doprowadził do wykopalisk
archeologicznych, w wyniku których na terenie dawnego dzieła
fortyfikacyjnego odnaleziono m.in. ludzkie kości, co pozwala
zakwalifikować ten teren jako cmentarz wojenny. I taki świetny geszeft
się popsuł! Było jasne, że tego Panu Adamowi nie darują…
Niech sobie postawią blok czy jakąś inną Biedronkę na miejscu pomnika komunistycznych zbrodniarzy i totalitaryzmu na utrzymanie którego warszawscy radni z PO wykładają po kilka milionów – z kieszeni podatników oczywiście.
Pozytywne strony takiego rozwiązania to likwidacja monumentu czczącego zbrodnię i totalitaryzm, wpływy – chyba że swoim zwyczajem radni PO zagranicznego inwestora zwolnią z opłat.
Zapraszam także do komentowania na Facebooku – https://www.facebook.com/stowarzyszeniewizna.1939
Zgadzam się to okropne jak traktuje się widza . Od lat oglądałem ten wspaniały program , jak prowadziłem swój zakład rzemielśniczy to robiłem sobie i swojemu pracownikowi przerwę 30 minut w tym czasie emisji i razem z ogromną przyjemnością oglądaliśmy tę ciekawą lekcję z historii , człowiek z niecierpliwością czekał na ten co sobotni seans , to był smaczek tego dnia , który sprawiał ,że ten dzień był jeszcze piękniejszy. Aż człowieka nosiło z nerwów jak okazywało się , że akurat zamiast niego w telewizji ukazywał się sejm lub politycy.Wielka szkoda , gorycz i bezsilność trafia mnie i moje dzieci , które chętnie też oglądały ten program . Wychowywała mnie moja babcia ,która przeżyła wojnę i była na robotach w Niemczech i z zawartym tchem jako dziecko słuchałem godzinami jej historii i inne zdarzenia z tego okresu . Od kilku lat nie ma jej z nami i brak nam niej , a program Było…nie minęło wspaniale dawał odczucia i nawiązywał historycznie , kształcił , wspominał , pokazywał , wskazywał na ludzkie losy , zdażenia różnych bohaterów i zwykłych ludzi tak przecież wspaniale i trafnie. Mnie osobiście oglądanie tego programu dawało ogromnie dużo satysfakcji i choć przez te 30 minut transmisji odrywałem się od tej niekiedy przykrej rzeczywistości i mogłem się poczuć tak wspaniale jak kiedyś jak dziecko słuchające swojej ukochanej babci i jej niesamowicie ciekawej opowieści .
Żal. Coraz częściej czuję się w tym kraju jak element „ciemnej masy”, która im ciemniejsza, tym lepiej. Wiadomo, takimi lepiej się rządzi. Program p. Sikorskiego wzbudzał w wielu ludziach dumę z tego kim są, jakim dumnym narodem, jak wspaniałą mają historię. I to nie tylko tę znaną, o której uczy się w szkole, ale też lokalną. To integrowało ludzi, mobilizowało do poszukiwań, szperania, podpytywania tych starszych, którzy jeszcze pamiętają, że gdzieś ktoś, coś, kiedyś, ale niejednokrotnie nie mieli komu tej wiedzy przekazać. To te „małe historie” najlepiej budują świadomość narodową. Panu Sikorskiemu świetnie się to udawało. Tam nic nie było udawane. Zaangażowanie twórców programu niemal „parowało” z ekranu. Wielki szacunek i tym większy żal.
Pozostaje przenieść się z programem do innej telewizji skoro już nawet rodzima TVP robi takie numery. Pospieszalski, Cejrowski a teraz Sikorski. Pora włączyć TV Trwam oraz TV Republika i rozpocząć rewolucję.
Ciekawy program, ciekawe podejście do widza, duże zaangażowanie i wiele istotnych nowin z wydarzeń historycznych o których nie piszą w podręcznikach gdyż są wydarzeniami lokalnymi, o których nigdy nikt w szerszej, a nawet lokalnie nie zdawał sobie sprawy.
Mam nadzieję, że Pan Adam przezwycięży przeciwności jak Polacy w wojnie z Bolszewikami
w 1920 r. i wydarzy się CUD; trzymam kciuki – Wierny widz.
TO JEST SKANDAL ŻEBY TAKI PROGRAM ZDJĄĆ Z ANTENY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
WIDZOWIE NIE POZWÓLMY NA TO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
Rzadko pojawiają się takie programy w tv,jak program pana Sikorskiego.Dzięki niemu nasza młodzież zaczyna interesować się historią POLSKI,która pokazywana jest w ciekawy sposób.Pan Sikorski za swoje dokonania powinien być nagradzany a nie lekceważony.Widocznie komuś zależy na tym,żeby tacy ludzie byli gaszeni,dlatego tylko,że pokazują PRAWDZIWĄ HISTORIĘ POLSKI!!! Przykłady można mnożyć,chociażby kłopoty z odkrywaniem i ekshumacją szczątków naszych ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH na Łączce.Na nasze szczęście są jeszcze tacy ludzie jak pan Sikorski.
Decydenci, odpowiedzialni za ten karygodny i niegodny Polaka postepek powinni sie opamietac. Niedlugo o was panowie wszelki sluch zaginie i slusznie. Czymze wy przysluzyliscie sie Polsce, naszej Ojczyznie? Zamykajac usta tym patriotom i pasjonatom poszukujacym prawdy i oddajacym Honor i nalezne miejsce poleglym za wolnosc Polski?
Kto wam dal prawo zabierac w tej sprawie glos i podejmowac tak kontrowersyjne decyzje?!
W imie czego? Na takie jednostki jest wiele okreslen wlasciwych i adekwatnych do zaistnialej sytuacji. Sami sobie dopowiedzcie reszte panowie. Jesli macie jeszcze odrobine godnosci i honoru naprawcie jak najszybciej swoje bledy i przywroccie program ,,Bylo nie minelo”. Ten tytul powinien was zmobilizowac.
Najlepiej zeby ludzie otumanieli ogladajac nic niewarte programy bo wtedy nie mysla a
czekam na powrot programu
Proszę o umożliwienie kontaktu z Panem Adamem Sikorskim. [email protected]