Powstała rzeźba z 4414 kul upamiętniająca żołnierzy, którzy zginęli w czasie D-Day

W MediaCityUK odsłonięto rzeźbę z okazji 75. rocznicy D-Day. Ma ona upamiętniać żołnierzy, którzy zginęli w 1944 roku w czasie tejże operacji. Jest to pierwszy przystanek trasy narodowej, którą ma przebyć posąg.

Lądowanie w Normandii było operacją desantową przeprowadzoną przez aliantów w czasie II wojny światowej. Miało ono na celu otwarcie drugiego frontu w Europie. Dzień rozpoczęcia operacji, czyli 6 czerwca 1944 roku, nazwano D-Day.

Rzeźba, którą 4 marca 2019 roku, odsłonięto w MediaCityUK w Wielkiej Brytanii, ma upamiętniać żołnierzy, którzy zginęli w czasie D-Day. Na zlecenie The D-Day Museum Story w Portsmouth wykonano posąg przy użyciu 4 414 replik kul. Każda z nich jest przeznaczona jednemu żołnierzowi, który zginął pierwszego dnia desantu w Normandii. Pomnik, nazwany „Żołnierz Ofiara”, stworzył artysta Alfie Bradley – kamieniarz, który przybył do Wielkiej Brytanii z Francji 5 lat temu (wcześniej wykonał także ze 100 000 noży pomnik „Noża Anioła”). Rzeźba zostanie umieszczona w  Blue Peter Garden w MediaCityUK, gdzie będzie znajdowała się tylko przez jeden dzień, w ramach obchodów 75. rocznicy D-Day.

Postać jest wzorowana na Denie Brotheridge’u – oficerze British Army, którego powszechnie uważa się za pierwszego alianckiego żołnierza, którego zabito 6 VI 1944 roku. Przedstawiony jest on na jednym kolanie, w postawie żołnierza rzucającego granatem – jednak amunicja została zastąpiona gołębiem jako symbolem pokoju. Sam ptak otrzymał skrzydła szybowca, aby reprezentować Brotheridge’a jako pilota szybowca.

Artysta, który stworzył posąg, czuje się szczęśliwy – jak sam podaje – i ma nadzieję, że dzięki temu przedsięwzięciu świat będzie pamiętał o zamordowanych.

The D-Day Museum Story otrzymało 18 miesięcy temu dotację z Heritage Lottery Fund w wysokości 5 milionów funtów. Weterani, z którymi się konsultowano, prosili o utrzymanie ich historii przy życiu. Muzeum pragnie dotrzeć głównie do młodego pokolenia, które nie zna szczegółów D-Day, podaje Jane Barnard z The D-Day Museum Story. Córka Brotheridge’a urodziła się zaledwie dwa tygodnie po jego śmierci, dlatego jest szczęśliwa, z powodu powstania rzeźby, podaje Barnard.

Posąg będzie podróżować także do Livepoolu, Aston Villa, Waterloo Station, Bletchley Park, Pegasus Bridge w Normandii, a następnie z powrotem do Pourtsmouth.

Żródło: manchestereveningnews.co.uk
Fot. Manchester Evening News

Karolina Charchowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*