Powstańcy Warszawscy oraz Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego ogłaszają porozumienie na rzecz budowy pomnika generała Zbigniewa Ścibora-Rylskiego – legendy walk powstańczych oraz wieloletniego prezesa Związku Powstańców Warszawskich. Powstańcy i Fundacja chcą, aby odsłonięcie pomnika nastąpiło 1 sierpnia 2019 r., w 75 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, 2 dni przed pierwszą rocznicą śmierci generała „Motyla”.
W przyszłoroczną 75 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Związek Powstańców Warszawskich oraz Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego planują odsłonięcie pomnika powstańczej legendy, generała Zbigniewa Ścibora-Rylskiego. Pomnik miałby zostać zlokalizowany w Parku im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego w Warszawie, a pierwsze prace związane z projektem rozpoczną się już we wrześniu b.r. – Czasu jest niewiele, a formalności administracyjno-prawnych bardzo dużo. Rozpoczynamy proces budowy pomnika upamiętniającego wybitnego Polaka. Generał był z nami tyle lat, a teraz my oddajmy mu należną cześć i honor – zaznacza Rafał Szczepański, Prezes Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego.
Według Powstańców Warszawskich, generał powinien być godnie upamiętniony. – Ryzykował życiem za naszą ojczyznę, a jego heroiczne dokonania podczas walk w Warszawie do dziś budzą nasz wielki szacunek. Generał podczas Powstania został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari m.in. za osobistą odwagę w obronie barykady na ul. Karolkowej, w której zniszczył czołg i zmusił niemiecką piechotę do odwrotu. – podkreśla Zbigniew Galperyn, Wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich i dodaje – Generał był nie tylko wielkim patriotą, który nieprzerwanie myślał o naszej ojczyźnie, ale również był altruistą, który przez dziesięciolecia powojenne troszczył się o swoich towarzyszy broni, Powstańców Warszawskich. – zaznacza Zbigniew Galperyn.
Lokalizacja pomnika wskazana przez Powstańców i społeczników nie jest przypadkowa. We wrześniu 1944 r. w okolicach obecnego Parku im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego toczyły się ciężkie powstańcze walki z udziałem batalionu „Czata 49”, w którym dowódcą kompani „Motyl” był Zbigniew Ścibor-Rylski. Generał był jedynym oficerem Armii Krajowej dowodzącym oddziałem (batalionem) berlingowców, którzy idąc na pomoc Powstaniu utworzyli Przyczółek Czerniakowski.
Generał Zbigniew Ścibor-Rylski od lat 80-tych należał do grupy inicjatywnej utworzenia Muzeum Powstania Warszawskiego. Był też w składzie Rady Honorowej Budowy Muzeum. Od 1 grudnia 2004 był członkiem Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari. W 2005 roku został awansowany do stopnia generała brygady. Od 1990 roku, z krótką przerwą, był prezesem Związku Powstańców Warszawskich.
Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego od wielu miesięcy zaangażowana jest w projekt renowacji grobu żony generała, Zofii Rapp-Kochańskiej, także bohaterki AK. W grobie tym została umieszczona urna z prochami generała. Fundacja przeprowadziła skuteczną zbiórkę publiczną na remont ww. grobu. Ponadto, dzięki staraniom Fundacji został przygotowany projekt ustawy zapewniający wieczystą ochronę grobów bohaterów narodowych, który został złożony do Sejmu RP w dniu 1 sierpnia 2018 r.