Poznaliśmy najlepsze książki historyczne drugiej połowy 2014 roku

Po jaką historyczną książkę warto sięgnąć w długie zimowe wieczory? Co wybrać na świąteczny prezent dla miłośników historii? W odpowiedzi na te pytania może pomóc czytelnikom plebiscyt „Historia Zebrana”, organizowany przez portal historyczny Histmag.org i wortal literacki Granice.pl. Internauci i eksperci wybrali właśnie najlepsze książki historyczne drugiej połowy 2014 roku. To jednak nie koniec zmagań!

Najlepszymi książkami historycznymi II półrocza 2014 r. okazały się zdaniem Internautów książki: „Cesarzowa nocy. Historia Katarzyny Wielkiej” Ewy Stachniak (kategoria „w rolach głównych”), „Pod pogańskim sztandarem. Dzieje tysiąca wojen Słowian połabskich od VII do XII wieku” Artura Szrejtera („okiem badacza”) oraz „Turkusowe szale” autorstwa Remigiusza Mroza („historia niebanalna”). Natomiast eksperci wskazali na publikacje: „Genialni. Lwowska szkoła matematyczna” Mariusza Urbanka (kategoria „w rolach głównych”), „Na białych Polaków obława. Sowieckie wojska NKWD w walce z polskim podziemiem 1944-53” Grzegorza Motyki („okiem badacza”), oraz „Moda w okupowanej Francji i jej polskie echa” Krzysztofa Trojanowskiego („historia niebanalna”).

W tej edycji plebiscytu o tytuł najlepszej książki historycznej II półrocza 2014 r. walczyło aż 35 publikacji. Spośród nich najlepsze wybierali internauci w powszechnym głosowaniu oraz jurorzy: redaktorzy obydwu serwisów, publicyści historyczni, naukowcy i doświadczeni recenzenci książek – tłumaczy Michał Świgoń z portalu Histmag.org. – Wskazywać faworytów można było w trzech kategoriach: „w rolach głównych” (książki biograficzne), „okiem badacza” (książki naukowe i popularnonaukowe) oraz „historia niebanalna” (książki ujmujące tematy historyczne w sposób nietuzinkowy).

To jednak nie koniec zmagań. Wybrane pozycje powalczą teraz o miano najlepszej książki całego 2014 roku. Na stronie plebiscytu (http://historiazebrana.pl/) rozpoczęło się już głosowanie na najlepsze książki – internauci oraz jurorzy wybiorą je spośród publikacji nagrodzonych w pierwszym i drugim półroczu.

To dopiero początek emocji! Każdy internauta już teraz może oddać swój głos na wybraną publikację i samemu przyczynić się do wyboru najlepszych książek historycznych 2014 roku. Najważniejsze rozstrzygnięcie jeszcze przed nami – przyznaje Sławomir Krempa z portalu Granice.pl. – Warto też odwiedzić strony Historii Zebranej, żeby zapoznać się bliżej z książkami wyróżnionymi przez internautów i naszych jurorów. To może być ważna inspiracja przy świątecznych zakupach.

„Historia zebrana. Konkurs i plebiscyt na najlepszą książkę historyczną” jest od 2011 roku realizowany wspólnie przez redakcje portalu historycznego Histmag.org oraz wortalu literackiego Granice.pl. Celem inicjatywy jest wybór najlepszych publikacji historycznych wydanych w języku polskim w poszczególnych latach.

Więcej informacji o przedsięwzięciu i nagrodzonych publikacjach można znaleźć na stronie: http://historiazebrana.pl.

One Comment

  1. Fakt – „Turkusowe Szale” R. Mroza mają „to coś w sobie”, co powinna mieć dobra książka na zimowy wieczór 🙂 moim zdaniem nadaje się idealnie na prezent pod choinkę 🙂

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*