Pozostałości kościoła, 3 tys. zabytków i 350 grobów odnalezionych w Poznaniu

W wyniku trwających blisko rok prac archeologicznych na placu Kolegiackim w Poznaniu odnaleziono pozostałości ogromnego kościoła, 3 tys. innych zabytków, głównie monet i 350 grobów.

Sam kościół mierzył niegdyś 70 m długości i 38 m szerokości. Czyli to było coś gigantycznego! Przymierzając to do tego, co mamy w tej chwili w Poznaniu, to byłaby chyba trzecia budowla pod względem wysokości, (…) która do dziś górowałaby nad miastem – powiedział dla PAP Andrzej Sikorski, archeolog. Dotąd przekonanie było takie, że został rozebrany doszczętnie – powiedział Artur  Dębski, kierownik wykopalisk. W ciągu zeszłego roku odkryliśmy dobrze zachowane fragmenty murów, zachowane krypty i szereg drobnych zabytków pogubionych przez mieszkańców Poznania. Znaleziono np. elementy uzbrojenia, pieczęcie czy krzyżyki.

Większość znalezisk ma unikalny charakter, a groby pochodzą z różnych okresów funkcjonowania kościoła. Ta liczba znalezisk, skarbów, grobów to rzecz niespotykana w skali Polski.

Już w najbliższy poniedziałek prace archeologiczne obejmą znacznie większy obszar. Przystępujemy do ściągania warstwy 60 cm na całym obszarze placu, co powinno dać odpowiedź na to, gdzie jeszcze mogą kryć się pozostałości po kolegiacie. Mamy nadzieję, że ten nowy etap prac dostarczy nam tak samo wielu znalezisk, jak do tej pory – powiedział dr Marcin Ignaczak.

W swoim czasie świątynia była niezwykle okazała, górując nad pozostałymi budowlami w całym mieście. Należała do jednej z najbardziej okazałych w Europie. Szacuje się, że wieża kościoła wraz z iglicą miała osiągać 115 m.

Planowane jest wyeksponowanie znalezisk, w tym zamontowanie posadzki, która umożliwi oglądanie pozostałości.

Źródło: dzieje.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Agnieszka Popiak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*