Pozostałości najstarszego muru w Polsce

Góra Zyndrama w Maszkowicach koło Łącka jest w ciągu ostatnich dni na ustach wszystkich archeologów w Polsce. Pozostałości budynków z początku epoki brązu, metalowe przedmioty czy bursztynowe ozdoby to tylko część ciekawych znalezisk.

Osada jest ważna z jeszcze jednego powodu. To właśnie ją otacza najstarszy mur w Polsce. Datowany jest aż na ok. 1750 r. p.n.e. Jest to również jedna z ostatnich zachowanych fortyfikacji tego typu w Europie Środkowej. Długi na ok. 120-140 m mur archeolodzy z Uniwersytetu Jagielońskiego odkopali już w 2015 roku. Teraz powrócili do Maszkowic aby odkrywać kolejne tajemnice Góry Zyndrama. Odsłonili już dużą część fortyfikacji wokół osady i zbadali pozostałości domów. Archeolodzy pracują pod kierownictwem dr hab. Marcina Przybyły ogólnie już od 2010 roku.

Wśród znalezisk są m.in.: duży paciorek z bursztynu bałtyckiego i kilka brązowych przedmiotów, w tym dobrze zachowana szpila do spinania płaszcza. Wszystkie te obiekty datuje się na 4 tysiąclecie p.n.e. Dr hab. Marcin Przybyła podkreśla, że otoczona murem osada w Maszkowicach to jedno z niewielu tego typu stanowisk archeologicznych w Europie poza basenem Morza Śródziemnego. Jest to ewenement jeśli chodzi o terytorium Polski. W porównaniu do innych stanowisk z tego okresu, grodzisko na Górze Zyndrama charakteryzują bardzo dobrze zachowane pozostałości po budynkach. Do naszych czasów przetrwały ślady głęboko wkopanych w grunt elementów konstrukcyjnych, oraz pozostałości po przypodłogowych partiach domostw. Uwagę zwraca również duża różnorodność odkrywanych zabytków.

Źródło: TVN24.pl

Adam Buciński

2 komentarze

  1. Ale w sumie nie napisano, czy to pozostałości po Słowianach, Celtach czy ludach germańskich, a może jeszcze innych plemionach. To ważne, bo wpiera nam się, że Słowianie wzięli się znikąd 😛

    • to pozostałości jeszcze sprzed wędrówki ludów indoeuropejskich, więc nie są to ani Słowianie, ani Celtowie, ani Germanie, tylko jakiś inny lud rolniczy zamieszkujący tereny obecnej Polski jeszcze przed nimi – co ciekawe lud ten genetycznie nie różnił się zbytnio od nas, ale kulturę i język miał całkowicie inne

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*