Związek Żołnierzy NSZ zaapelował do prezydenta o zdegradowanie gen. Tadeusza Pietrzaka

Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych oskarża gen. Tadeusza Pietrzaka, wiceministra MSW z czasów PRL oraz komendanta MO o udział w zamordowaniu 30 żołnierzy podziemia antykomunistycznego w 1946 r. Wystosowano apel do prezydenta oraz ministra obrony narodowej o zdegradowanie generała i odebranie mu odznaczeń państwowych.

Związek Żołnierzy NSZ domaga się zdegradowania gen. Tadeusza Pietrzaka do stopnia szeregowego oraz odebrania mu odznaczeń państwowych, w tym Orderu Virtuti Militari.

Tadeusz Pietrzak brał udział w likwidacji 30 żołnierzy z oddziału NSZ, dowodzonego przez kapitana Henryka Flame ps. „Bartek”. Akcja UB nosiła kryptonim „Lawina”, przeprowadzono ją we wrześniu 1946 r. Polegała na zwabianiu podstępem polskich żołnierzy do odludnych miejsc, gdzie dokonywano ich rozbrojenia i likwidacji. Łącznie zginęło wtedy około 150 partyzantów. Likwidacja co najmniej w dwóch przypadkach polegała na zakwaterowaniu partyzantów w zaminowanych budynkach, które wysadzano w powietrze. Ślady akcji dokładnie zatarto.

Śledztwo w tej sprawie przez 9 lat prowadził katowicki IPN, jednak były w nim niejasności, których nie udało się wyjaśnić. Tadeusz Pietrzak zeznał, że brał udział w akcji, ale był tylko w obstawie. Nie odnaleziono grobu ofiar, a ustaleni sprawcy zbrodni już nie żyją. Śledztwo zostało umorzone w 2010 r. przez Komisję Ścigania Zbrodni przeciw Narodowi Polskiemu, która uznała dowody zebrane przeciwko Tadeuszowi Pietrzakowi za niewystarczające, by móc oskarżyć go o zabójstwo. Związek Żołnierzy NSZ domaga się wznowienia śledztwa i wyjaśnienia roli, jaką odegrał generał w akcji przeciw żołnierzom podziemia antykomunistycznego.

Oddział „Bartka” był największym zgrupowaniem niepodległościowym na Śląsku Cieszyńskim. Przeprowadził wiele akcji zbrojnych. Najgłośniejszą było zajęcie miejscowości Wisła 3 maja 1946 r., kiedy na oczach sterroryzowanych komunistów odbyła się dwugodzinna defilada w pełni umundurowanych i uzbrojonych żołnierzy NSZ.

Zdjęcie z nagłówka: Henryk Flame ps. „Bartek”. Źródło: Wikimedia commons

Anna Stypułkowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*