Prehistoryczna złota biżuteria odnaleziona w Bułgarii

Archeologowie z National Archeology Institute of Bulgaria opublikowali szczegółowe informacje dotyczące badań przeprowadzonych w pobliżu stanowiska archeologicznego w Warnie. Oprócz najstarszej fortyfikacji odnaleziono też 24-karatowy mały wisiorek.

Naukowcom, pracującym w okolicach Warny, udało się odnaleźć prawdopodobnie najstarsze miasto w Europie – Solnitsata. Archeologowie byli zdumieni wysoką klasą miasta oraz okolic. Mimo, że było to małe miasto, było jednocześnie bardzo dobrze rozwinięte, podają badacze. Większość osiedli, tworzących osiedle, to małe domy. Były to zazwyczaj miasta otwarte, ale zdarzały się takie, które otaczano rowem. Solnitsata zostało zburzone w wyniku trzęsienia ziemi, ale nie wiadomo, dlaczego go nie odbudowano.

Czasy neolityczne to przejście ludzi od łowców-zbieraczy do gospodarzy. Udomowienie zwierząt, wprowadzenie na tereny Europy pługu, z którego wcześniej korzystali Egipcjanie, rozwój warzelnictwa piwa tylko usprawniło ten proces. Metalurgia w tamtym czasie była znana, jednak jeszcze słabo rozwinięta.

Solnitsata żyło głównie dzięki źródłom słonej wody, znajdującym się w pobliżu osady. Wioskę datuje się na 4700 r. p. n. e. – 4200 r. p. n. e. Produkcja soli rozpoczęła się w tym miejscu prawdopodobnie już w 5400 r. p. n. e. Osada liczyła około 350 mieszkańców, a jej walutą była sól.

Woda solankowa, którą wydobywano w odnalezionym mieście, zawierała 160 – 190 gram soli na litr wody, podają naukowcy. Wodę czerpano i wlewano do ceramicznych naczyń. Miski zaś wkładano do ognia, gdzie następował proces krystalizacji soli.

Fortyfikację miasta tworzyły paliki wbijane w ziemię, dodatkowo umacniane szańcami. W późniejszym czasie osadę otoczono kamiennym murem. Był on wybudowany na planie koła o średnicy 90 metrów, a sam mur miał szerokość około 4 metrów.

Wśród odnalezionych artefaktów znalazł się 24-karatowy złoty wisiorek. Archeologowie datują go na 4300 r. p. n. e. Wisiorek, przypominający mały guzik na końcu splątanego trzonka, waży 2 gramy. Odnaleziono go między dwoma grobami, nie był więc elementem wyposażenia pogrzebowego. Być może jest starszy niż pozostałe elementy, które znajdowały się w jego pobliżu. To niezwykłe znalezisko budzi wiele pytań o to, do kogo należał, kto go nosił, w jakim celu. Jest to jedyny tego typu artefakt, który znaleziono w tym miejscu.

Źródło: histecho.com

Karolina Charchowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*