Prezydent rozpocznie obchody 100-lecia niepodległości 5 grudnia

5 grudnia: tego dnia w Sejmie prezydent Andrzej Duda wygłosi orędzie przed Zgromadzeniem Narodowym. Tym samym rozpocznie obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

O tym orędziu poinformował Marek Kuchciński (marszałek Sejmu), zaś Krzysztof Łapiński (prezydencki rzecznik) podkreślił, iż data orędzia, tj. 5 grudnia tego roku, nie została wybrana przypadkowo-jest to bowiem 150. rocznica urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego. Był jednym z architektów polskiej niepodległości i to właśnie jemu Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich 11 listopada 1918 r. Tego dnia zostało podpisane przez Niemcy zawieszenie broni, które zakończyło I wojnę światową, a Polska po ponad 100 latach odzyskała niepodległość. Z tego względu swoim orędziem prezydent chce w uroczysty sposób rozpocząć obchody tak ważnego dla Polaków wydarzenia.

Organizacją obchodów ma zająć się powołany przez prezydenta Komitet Narodowy Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości, w którego skład wchodzą marszałkowie Sejmu i Senatu, a także premier, ministrowie, przedstawiciele partii politycznych i ugrupowań i przedstawiciele wielu innych środowisk. Celem tego komitetu jest realizowanie w latach 2019-21 zadań dotyczących upamiętnienia i uczczenia wydarzeń i osób związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości i jej utrwaleniem.

Źródła: dzieje.pl, rp.pl, polskalive.pl, polskieradio.pl

Fot.: Prezydent RP Andrzej Duda / Wikimedia Commons

Agata Śródkowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*