„Przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych”. Zbiórka w całym kraju

„Przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych” jest zbiórką publiczną organizowaną co roku przez Fundację im. Kazimierza Wielkiego dla propagowania wiedzy na temat polskiego podziemia niepodległościowego z lat 1939-1963. 1 listopada na terenie całego kraju będzie można spotkać wolontariuszy fundacji.

Co roku organizowana jest prze Fundację im. Kazimierza Wielkiego zbiórka publiczna „Przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych”, której zadaniem jest propagowanie wiedzy, pamięci i tradycji polskiego podziemia niepodległościowego z lat 1939-1963 – poprzez budowę i remont nagrobków, pomników, tablic pamiątkowych przez organizowanie edukacyjnych i popularnonaukowych wykładów i spotkań otwartych z historykami i kombatantami w całym kraju. Ponadto ma być ona propagowana także przez organizowanie uroczystości rocznicowych, pokazy grup rekonstrukcyjnych czy marsze i rajdy pamięci oraz przez produkcję filmu dokumentalnego fabularyzowanego o losach Żołnierzy Wyklętych i wydawanie broszur.

Pierwsza edycja zbiórki miała miejsce w 2014 r. i od tamtej pory wolontariusze fundacji kwestują podczas uroczystości 1 marca (Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych) oraz 1 listopada. Zbiórka objęta jest patronatem ogólnopolskich związków kombatanckich, które skupiają w swoich szeregach Żołnierzy Wyklętych, czyli: Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych oraz Stowarzyszenia Społeczno-Kombatanckiego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Źródła: dzieje.pl, rp.pl

Fot.: Żołnierze niepodległościowej partyzantki antykomunistycznej (czerwiec 1947)

Agata Śródkowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*