Rękopis Juliusza Słowackiego trafił do zbiorów Biblioteki Narodowej

W jednym z paryskich antykwariatów znaleziono rękopis wiersza Juliusza Słowackiego Le Cimetiere du Pere la Chaise. Biblioteka Narodowa odkupiła od właściciela rękopis Słowackiego.

Wiersz Le Cimetiere du Pere la Chaise został podarowany córce francuskiego drukarza – Korze Pinard. Wiersz jest datowany na połowę sierpnia 1832 roku. Wiersz jest znany z ostatnich 27 wersów, które zostały znalezione w dzienniku matki Słowackiego – Salomei Bécu. Dzienniki matki wieszcza znajdują się z biorach Biblioteki Narodowej. Dzisiaj do zbiorów dostała się również bogatsza wersja wiersza. Wiersz opowiada o refleksyjnej podróży po dzisiejszej stolicy Francji, a zwłaszcza po cmentarzu Pere-Lachaise.

Ozdobiony dziewietnastowieczny sztumbach to bogato zdobiona ciemno-fioletowa księga. Dwadzieścia pięć z pięćdziesięciu dwóch jest zapisanych. Kartki zostały pozłocone na brzegach.

Juliusz Słowacki jest uznawany za jednego z polskich wieszczy narodowych. Zasłynął między innymi z Kordiana i Balladyny, ale nie tylko to sprawia, że Słowacki wielkim poetą był.

Źródło: bn.org.pl

Fot.: fotografia poglądowa (domena publiczna)

Błażej Filipiak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*