Rekordowa liczba turystów w Muzeum Auschwitz

Ruszają plany stworzenia nowego centrum obsługi odwiedzających Muzeum Auschwitz. Przyczyną jest pięciokrotnie większa frekwencja zwiedzających.

W Muzeum Auschwitz wymagana jest budowa nowego centrum obsługi odwiedzających.  Frekwencja zwiedzających zwiększyła się aż pięciokrotnie. Nie dziwi więc fakt, że budynek,
w którym przyjmowani są turyści jest stanowczo za mały. Od wielu lat liczba turystów przekracza 1,5 mln osób. W poprzednim – rekordowym jak się okazało roku – Muzeum Auschwitz odwiedziło ponad 2 mln ludzi. Dodajmy, że z najnowszych statystyk wynika, że w roku bieżącym sytuacja ma się powtórzyć.

Nowe centrum zostanie wybudowane niedaleko byłego niemieckiego obozu Auschwitz I. Przed wybuchem II wojny światowej znajdowały się tam bunkry amunicyjne koszar Wojska Polskiego. Potem teren ten należał do KL Auschwitz. Na początku mieściła się tam żwirownia, w której to 22 listopada 1940 roku Niemcy rozstrzelali 40 Polaków. Po wojnie była tam baza autobusowa, którą zlikwidowano, z kolei kilka lat temu Muzeum Auschwitz stało się pełnoprawnym właścicielem owej posesji.

Centrum składać się będzie z parkingu i budynku recepcji. Do tej pory powstał parking
o powierzchni 14 tys. m kw. Jeżeli muzeum dostanie dofinansowanie z UE to budowa centrum rozpocznie się w 2018 roku. Otwarcie prawdopodobnie nastąpi dwa lata później. Przewidziany koszt inwestycji to 35 mln zł.

Źródło: rp.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Małgorzata Wołoch

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*