Renowacja grobu królewskiego w Sutton Hoo

W 1939 roku na stanowisku archeologicznym w Sutton Hoo w Anglii odnaleziono anglosaski grób królewski. Była to łódź pogrzebowa, w której znajdowały się liczne skarby króla Raedwalda – władcy Anglii Wschodniej z VI wieku. Obecnie, na odnowienie znalezisk, przeznaczono 4 miliony funtów.

Zdjęcia z wykopalisk z 1939 roku zostały wystawione w Sutton Hoo. Naukowcy twierdzą, że fotografie świetnie uchwyciły spotkanie archeologów z odnalezionymi skarbami i pomogą podzielić się tą historią z innymi.

Statek udało się odkryć w 1939 roku dzięki Basilowi Brownowi, lokalnemu archeologowi. Edith Pretty poprosiła go, aby zbadał znajdujące się na terenie jej posiadłości tajemnicze kopce ziemi. Skrywały one 1300-letni statek, który skrywał kolejne skarby – hełm wojownika, złotą klamrę od pasa, miecz i tarczę.

Wiele lat po tym niezwykłym wydarzeniu przeznaczono 4 miliony funtów na renowację znaleziska. Odwiedzający Sutton Hoo będą mogli zobaczyć pełnowymiarową rzeźbę statku, zdjęcia z wykopaliskoraz fotografie przedstawiające krajobraz tamtych czasów. Ponad to, jesienią zostanie otwarta 17-metrowa wieża widokowa, skąd będzie można zobaczyć miejsce odkrycia. Powstanie nawet film o niecodziennym znalezisku, gdzie w główne role wcielą się Nicole Kidman
i Ralph Fiennes.

Źródło: bbc.com

Karolina Charchowska

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*