Rewolwer, którym zabito amerykańskiego banitę Billy’ego Kida wystawiony na aukcję!

Na aukcję w Bornhams trafi wkrótce jedna z najbardziej kultowych broni amerykańskiego Dzikiego Zachodu. Będzie to broń, którą zabito XIX-wiecznego banitę Billy’ego Kida.

14 lipca 1881 roku Billy the Kid został zastrzelony przez szeryfa Pata Garretta w swojej kryjówce na ranczu w Fort Sumner w stanie Nowy Meksyk. Teraz na aukcję trafi rewolwer Colt, którego użył Pat Garrett.

Dom aukcyjny oczekuje, że rewolwer Colt szeryfa Pata Garretta będzie kosztował na aukcji od 2 do 3 milionów dolarów. Taką informację podał w ubiegłą środę dom aukcyjny Bonhams. Bonhams opisał broń jako „najbardziej kultowy skarb wczesnej historii Zachodu” w Stanach Zjednoczonych.

Broń posiada numer seryjny 55093, a także orzechowy uchwyt. Jej parametry z kolei określa się w następujący sposób: kaliber 44-40, lufa 7 1/2 cala. Dom aukcyjny określa stan broni jako bardzo dobry ze śladami błękitu na rowkach beczkowych i cylindrycznych oraz innych obszarach chronionych. Zaznaczono przy tym, że Colt ma mocno zużyte uchwyty.

Rewolwer pochodzi z kolekcji pary teksańskiej Jima i Theresy Earle, którzy przez około 50 lat gromadzili broń palną i inne artefakty z Dzikiego Zachodu. Jim Earle zmarł w 2019 roku, a jego rodzina sprzedaje teraz kolekcję.

Billy the Kid był poszukiwanym mężczyzną w Arizonie i Nowym Meksyku, zabijając ośmiu mężczyzn. Garrett wyśledził go na ranczo w Fort Sumner w Nowym Meksyku i zastrzelił go 14 lipca 1881 roku. Ich historia jest zapisywana w popkulturze od prawie 100 lat, w tym w filmach takich jak „Pat Garrett i Billy the Kid” oraz „Młode strzelby”.

Oprócz kultowego Colta w Los Angeles na aukcję trafi także dwulufowa strzelba, której Billy the Kid użył podczas ucieczki z sądu w Nowym Meksyku w kwietniu 1881 roku. Szacuje się, że cena wywoławcza wynosi 200 000 do 300 000 USD. Dom aukcyjny wystawić ma także umowę Pata Garretta na książkę o Billy Kidzie „Authentic Life of Billy the Kid” za około 8-12 tysięcy USD oraz strzelbę, którą Billy Kid użył podczas ucieczki.

Źródło: reuters.com

Maciej Polak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*