Czy Robin Hood naprawdę istniał?

Chyba wszystkich jest znana postać Robin Hooda. Powstało tyle adaptacji filmowych tej opowieści, że nie sposób ich zliczyć. Robin był bohaterem bardzo pozytywnym, przedstawiano go jako odważnego bojownika o sprawy biedoty oraz bohatera narodowego, który broni Anglików przed uciskiem normańskich okupantów z Francji. 

Czy istniał naprawdę?
Na pewno nie była to postać taka jak serwują nam różnego rodzaju filmy, jednak prawdopodobnie istniał. W wyidealizowanych opowieściach tkwi ziarnko prawdy. Legenda Robina sięga wiele setek lat wstecz. Pierwsza wzmianka opowieści pochodzi z 1377 roku, a pierwsza pisemna wersja opowieści z połowy XV wieku. Kilku szkockich kronikarz z XV i XVI wieku umieszczało tego bohatera w różnych epokach. Raz był to wiek XII a raz XIII wiek. Wędrowni kuglarze opowiadali tę historią, która zaczęła żyć własnym życiem i przez setki lat wzbogacona innymi przekazami urosła do dzisiejszej wersji. Zacznijmy jednak od początku. We wczesnych kronikach Robin był lokalnym rabusiem, nie mającym nic wspólnego z walkami o wyzwolenie Anglii. Szlachcicem staje się dopiero w XVI wieku, a angielskim bohaterem narodowym walczącym z Normanami dopiero około 1800 roku.
Jego główna cecha czyli chęć pomagania biednym i uciśnionym też pojawiła się bardzo późno. We wczesnych wersjach opowieści jest on łamiącym prawo człowiekiem, który jest bezwzględnym, żądnym mordu wojownikiem, zabijającym ludzi w sposób bardziej okrutny niż to konieczne.
Przykładem na to jest słynny Szeryf. Ginie on co prawda od strzały, ale ostatecznie Robin odcina mu jeszcze głowę. Inni wrogowie znanego banity tez kończą w okrutny sposób, tracą głowy, które później nabijane są na pal. Dopiero legenda o nim wygładziła jego czyny i z mordercy zrobiła bohatera.
Wszystko trudno zebrać w jedną całość. Nie ma żadnego kronikarza z jego czasów, który by spisał jego przygody.
Czy zatem prawdziwy Robin Hood nie istniał?
To, że nie ma żadnej kroniki z jego czasów nie oznacza, że nie ma dokumentów dotyczących tej postaci, chociaż figurują tam różne warianty tego nazwiska. W 1261 roku, stanął przed sądem człowiek, który rok później otrzymał przydomek Robehod. Zatem musiał być już kojarzony z tym imieniem. W dokumencie z 1226 roku znajdujemy wzmiankę o niejakim Robercie Hoodzie, wyjętym spod prawa banitą. Mozę więc to ten człowiek dał początek legendzie. Warto jednak wiedzieć, że wile osób nosiło to imię. Jednakże to właśnie z tą postacią był związanych słynny szeryf Nottingham. Gdyż to on jest głównym wrogiem Robina Hooda jak i zarazem powiązany historycznie jest z postacią Roberta Hooda.

W każdym razie pod koniec XIII wieku w kronikach pojawia się przydomek lub nazwisko „Robinhood”. Jest to przykład na to, iż zapewne w tym czasie legenda o tym banicie już istniała.

AW

Bibliografia:

Bernd Ingmar Gutberlet: 50 największych kłamstw i legend w historii świata. Katowice 2010

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*