Rzymska wioska odkryta w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii podczas ulepszania drogi z Londynu do stolicy Szkocji – Edynburgu odnaleziono jedną z najstarszych tego typu osad na wyspach.

W trakcie pracy nad modernizacją drogi łączącej stolicę Anglii ze Szkocją w hrabstwie North Yorkshire odnaleziono artefakty. Wydobycia były bardzo bogate w skutki gdyż odkryto buty, srebrne pierścienie, szklane misy, ówczesne naczynia do jedzenia oraz picia.

To fantastyczne odkrycie ma prawie 2 tysiące lat. Rzymianie skonstruowali pierwotną drogę, na której dzisiaj stoi jedna z najważniejszych dróg w Wielkiej Brytanii. Posłużyli się swoimi technikami, aby stworzyć strategiczny szlak – powiedział Tom Howard, kierownik agencji rządowej „Highways Engladnd”.

Archeologowie muszą wydobyć wszystkie pozostałe artefakty, które spoczywają na terenie budowy, zanim prace ruszą ponownie. Wiadomo, że odnaleziona osada była bardzo ważna i odgrywała znaczącą rolę wśród osad rzymskich na wyspach brytyjskich. Naukowcy uważają, że ta duża osada powstała w 60. roku naszej ery. Według szacunków, zajmowała powierzchnię 1,5 kilometra, co daje rozmiary 13 boisk footbolowych. Była podłużna i rozciągała się od północy do południa.

Archeologowie ponadto odkryli skórzane buty, a także pozostałości różnych wyrobów ze skóry. Jak mówią naukowcy pracujący na tym terenie, nigdy wcześniej nie wykopaliśmy czegoś takiego na terenie Wielkiej Brytanii. Artefakty odkryte wskazują na to, że w osada żyła przemysłem skórnym, który wspierał Legiony Rzymskie.

Źródło: livescience.com

Błażej Filipiak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*