Czołg, który można zobaczyć w…chodniku. T-34 w Opatówku

Był ikoną radzieckiej broni pancernej z czasów II wojny światowej. Dzisiaj można oglądać go w muzeach wielu europejskich miast, w tym w Warszawie. Mowa tutaj o czołgu T-34, którego można zobaczyć także w chodniku w Opatówku.

Na nietypową rzecz w chodniku natknęła się pewna kobieta, która o wszystkim poinformowała stowarzyszenie „Denar”. Działający w tym stowarzyszeniu Robert Wiewiórkowski wspomniał o tym, że po udaniu się we wskazane miejsce ujrzeli pokrywę studzienki kanalizacyjnej, która była klapą i zamykała znajdujący się w tylnej części pojazdu pancernego silnik. Ustalili, że może to być część radzieckiego czołgu T-34 lub działa samobieżnego SU-85 (budowane na podwoziu tego czołgu).

Zlokalizowany przy Placu Wolności  w Opatówku chodnik był wielokrotnie remontowany i poddawany modernizacji. Dla spacerujących klapa od czołgu była dobrym zabezpieczeniem studzienki kanalizacyjnej i najprawdopodobniej nie zdawali sobie sprawy, czym ona jest naprawdę. Budowany w latach 1941-1958 T-34 jest uważany za jeden z najlepszych czołgów II wojny światowej. SU-85 zaś ma opinię „niszczyciela czołgów”. Działa te były budowane w latach 1943 – 1944.

Źródło: faktykaliskie.pl

Fot.: domena publiczna

Agata Śródkowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*