12 lipca 100 roku p.n.e urodził się Gajusz Juliusz Cezar

Tego dnia 100 roku p.n.e urodził się Gajusz Juliusz Cezar

Gajusz Juliusz Cezar był wybitnym wodzem rzymskim i polityk. Zapisał się na kartach historii jako wybitny dowódca, zdobywca Galii. Później dyktator. Uczestniczył w wojnie domowej z Pompejuszem. Miał syna Cezariona z Kleopatrą. W idy marcowe 44 roku p.n.e. zasztyletowano go w Senacie.

Jak wyglądał Gajusz Juliusz Cezar?

Gajusz Juliusz Cezar często pojawia się na monetach i antycznych popiersiach. Na monetach zwykle przedstawiano go z wysokim czołem i szczupłą twarzą z charakterystycznym haczykowatym nosem. Według Swetoniusza bardzo cierpiał z powodu łysienia. Więc starał się to ukryć.

Odkrycie z 2007 roku

W 2007 roku w środku miasta Arles znaleziono popiersie Cezara naturalnej wielkości, wykopane przez archeologów z Rodanu. Popiersie przedstawia starzejącego się mężczyznę ze zmarszczkami i zapadniętymi policzkami. Twierdzi się, że popiersie pochodzi z 46 roku p.n.e.

Wtedy to Gajusz Juliusz Cezar nadał Arles uprzywilejowaną pozycję, jako miasto rzymskie. Popiersie prawdopodobnie ktoś wyrzucił do wody po zamachu na Cezara. Po wydarzeniach idów marcowych posiadanie takiego popiersia mogło być źle widziane. Znalezisko jest wyjątkowe, ponieważ jest to prawdopodobnie najstarszy posąg Cezara, jaki kiedykolwiek znaleziono. Na dodatek, być może jest to nawet jedyny, jaki wykonano za życia Cezara, a ostał się do naszych czasów.

Raport o znalezisku opublikował 13 maja 2008 roku francuski instytut badań podwodnych archeologii DRASSM.

Na całym świecie znanych jest około dwudziestu antycznych popiersi Gajusza Juliusza Cezara.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*