Sadzisz bananowca, a tu… starożytna statua

W Jawie doszło do przypadkowego znaleziska starożytnego posągu. Jak się okazuje, jego uszkodzenie (brak głowy) jest częste ze względu na kradzieże reliktów z przeszłości.

Mieszkańcy wioski Siwal w Sukoharjo (środkowa Jawa), znaleźli w poniedziałek bezgłową figurkę krowy, która prawdopodobnie pochodzi z czasów starożytnych. Mężczyzna odkrył posąg, gdy kopał dziury w ziemi, aby zasadzić bananowce. Potem wezwałem kilku sąsiadów, aby pomogli mi podnieść posąg, ponieważ był bardzo ciężki. Potrzebowaliśmy ośmiu osób do podniesienia posągu – powiedział. Posąg ma około 1 metra długości, 45 centymetrów szerokości i 60 cm wysokości. Sekretarz wioski Siwal, Yusuf, powiedział, że starożytni kolekcjonerzy artefaktów próbowali zlokalizować pomnik kilka lat temu. Niektórzy kopali w kilku miejscach na terenie wioski, ale bez skutku, aż do poniedziałku. Będziemy współpracować z szefem wioski i odpowiednimi instytucjami w zakresie prac przy tym starożytnym obiekcie – powiedział Yusuf. Szefowa Agencji Kultury i Turystyki Sukoharjo, Siti Laila, powiedziała, że ​​jej agencja zarejestruje posąg i zgłosi go do Agencji Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Yogyakarta.

Posąg przedstawia Lembu Andiniego, święte zwierzę. Podejrzewa się, że posąg został wcześniej skradziony, a następnie pochowany, ponieważ brakowało mu głowy. Wiele starożytnych reliktów w kształcie zwierząt znaleziono bez głowy. Może dlatego, że głowy posągów są bardzo cenne – powiedziała.

Źródło: The Jakarta Post

Fot.: JP/Ganug Nugroho Adi

Hubert Nowak

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*