Sarkofag królowej i podpis Matejki

W wawelskiej krypcie, przy okazji odnowy sarkofagów, konserwatorzy natknęli się na dokument z 1874 roku, na którym widnieje napis Jana Matejki.

Jednym z czterech sarkofagów, które trafiły do pracowni konserwatorskiej z krakowskiej krypty, był sarkofag królowej Barbary Zapolyi, żony Zygmunta Starego. Pozostałe należą do członków rodziny Wazów. To na dnie tego pierwszego odnaleziono metalową tubę, która skrywała dokument z 1874 roku, zaczynający się od słów w r. 1874, w czasie restaurowania grobów Królewskich na Wawelu (…) okazała się potrzeba otwarcia cynowej trumny ze zwłokami ś. p. Barbary Zapolanki żony Zygmunta I (+1515) i córeczki jej Anny (+1520). Wymagało tego sprostowanie pogiętych ścian i zaradzenie dalszemu rozsuwaniu się boków tej prawie nie zawartej trumny.

Na dokumencie widać podpis Jana Matejki, dyrektora Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie, specjalnie wówczas zaproszonego. Pergamin jest w bardzo dobrym stanie, wymaga tylko drobnych zabiegów konserwatorskich – powiedział Maciej Wilamowski, dyrektor biura Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. – Proboszcz parafii wawelskiej w porozumieniu z konserwatorem zabytków zdecyduje, czy wróci do sarkofagu, czy trafi do archiwum, a w jego miejsce umieszczony zostanie nowy dokument, sporządzony w związku z najnowszą renowacją.

Z wawelskiej katedry konserwację ma przejść 19 sarkofagów w ciągu 3 lat, w tym 10 królów i królowych, Adama Mickiewicza i Józefa Piłsudskiego, na co mają zostać wydane prawie 4 mln złotych, lecz dofinansowanie wynosi ponad 3 mln złotych.

Źródło: dziennikpolski24.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Agnieszka Popiak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*