Sensacyjne odkrycie w Armenii

Podczas prac archeologicznych w Metsamor odkryto monumentalną, pradziejową budowlę.

Jest to jedna z największych znanych obecnie konstrukcji z początków epoki żelaza. Pochodzi sprzed około 3 tys. lat.

Odkrycia dokonał polsko-armeński zespół archeologów. Przypuszczają oni, że budowla pełniła funkcję administracyjno-magazynową. Znajdowało się w niej Take zaplecze kuchenne. Dotychczas badacze odsłonili jedynie 30 procent jej powierzchni, czyli około 450 metrów kwadratowych.

Jest to jedna z największych obecnie znanych konstrukcji z początków epoki żelaza odkrytych na terenie Armenii. W najniższej części wykonano ją z kamieni. Mury osiągają nieco powyżej jednego metra grubości, co pozwala sądzić, że mogła być to budowla piętrowa – opisuje PAP kierownik wykopalisk dr hab. Krzysztof Jakubiak z Instytutu Archeologii UW.

Powstała między XI a IX wiekiem przed Chrystusem. Z budynku przestano korzystać na początku IX wieku p.n.e. Archeolodzy są zdania, że opuszczenie budowli było zorganizowane i wcześniej zaplanowane. Wokół budynku odkryto wiele przedmiotów, m.in. szklane paciorki przywożone z terenów dzisiejszego Libanu.

Przypomnijmy, że wykopaliska w Metsamor prowadzone są od 1965 roku. Miejsce to było stale zamieszkiwane, aż do XVII wieku.

Źródła: naukawpolsce.pap.pl, poszukiwania.pl
Fot. Wikimedia Commons

Wojciech Sobański

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*