Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

W Warszawie odbyły się obchody 187. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego

W Warszawie odbyły się obchody 187. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego

26 listopada w Warszawie miały miejsce obchody 187. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego. W liście do uczestników obchodów Marek Kuchciński (marszałek Sejmu) napisał, że odegrało ono wielką rolę w podtrzymywaniu patriotycznych uczuć Polaków i świadomości narodowej.

Obchody zostały zorganizowane przez m.in. Radę i Zarząd Dzielnicy Rembertów, Krąg Pamięci Narodowej oraz Stowarzyszenie Olszynka Grochowska, a same uroczystości miały miejsce w Warszawie przed pomnikiem Bitwy pod Olszynką Grochowską. W trakcie obchodów odprawiono mszę i odczytano Apel Pamięci. Wzięli w nich udział przedstawiciele Sejmu, Kancelarii Prezydenta, Wojska Polskiego, MON, a także władz samorządowych-upamiętniono m.in. polskich żołnierzy odpierających atak rosyjskich sił podczas walk o Olszynkę Grochowską (25 lutego 1831 r.). Była jedną z najważniejszych i najkrwawszych bitew w okresie Powstania Listopadowego.

Samo powstanie rozpoczęło się wieczorem 29 listopada 1830 r.-kiedy spiskowcy ze Szkoły Podchorążych Piechoty (na czele z Piotrem Wysockim) próbowali zabić Wielkiego Księcia Konstantego (brat cara), który przebywał w Belwederze, jednak nie udało im się. Przyłączyli się do nich mieszkańcy Warszawy: ok. 54 tys. polskich żołnierzy uczestniczyło w walce liczącą 115 tys. żołnierzy armią rosyjską. Po roku powstanie upadło, a jego uczestników represjonowano, a ponadto bardzo ograniczona została autonomia Królestwa Polskiego.

Źródła:  zw.lt, rp.pl

Fot.: Pomnik Bitwy o Olszynkę Grochowską / Wikimedia Commons

Agata Śródkowska

PartnerzyPrzewiń do góry