Odkrycie na budowie nyskiej obwodnicy

Budowanie obwodnicy jest nie tylko kosztownym wydatkiem. Często łączy się to z odkryciami archeologicznymi. Tak właśnie było w Nysie. Odkopano tam ponad 7,5 ha terenów, a owocem tego były cenne odkrycia – od najdawniejszych po te z 1945 roku.

To trzy wielkie starożytne osady – dwie z pierwszych wieków naszej ery, związane z tzw. kulturą przeworską, i jedna osada wczesnośredniowieczna. Przebadano rozległe miejsca przy dzisiejszej Górce Hanuszowskiej – wyjeździe z Nysy w kierunku Opola i Wrocławia, a także w okolicach Wyszkowa Śląskiego. Właśnie koło Wyszkowa archeolodzy natrafili na trzy dymarki, czyli piece do wytopu żelaza. Nigdy do tej pory nie były na taką skalę prowadzone w naszym regionie badania archeologiczne. To taka wartość dodana związana z budową obwodnicy – mówi Krzysztof Krawczyk, szef działu archeologicznego w Muzeum Powiatowym w Nysie. Ażeby wszystko gruntownie zbadać, stworzono 10 stanowisk archeologicznych. Prócz prehistorycznych śladów historii, natrafiono na transzeje z 1945 roku oraz fragmenty pocisków czy też łuski z karabinów maszynowych.

W nyskim muzeum powstaje wystawa prezentująca przedmioty odnalezione podczas prac archeologicznych. Można będzie wybrać sobie określony obiekt na obwodnicy i poznać historię jego powstawania.

Źródło: radio.opole.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Sandra M. Bożek

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*