Śladami zapomnianych bohaterów | Recenzja

Mateusz „Biszop” Biskup, Śladami zapomnianych bohaterów. Tom 3

Blog Mateusza „Biszopa” Biskupa od kilku lat cieszy się ogromnym uznaniem internautów. Jego autor to jeden z najbardziej rozpoznawalnych blogerów parających się pisaniem genialnych tekstów z historią w tle. I choć w październiku ubiegłego roku „Biszop” zawiesił pisanie swojego bloga, to z jego tekstów powstał fenomenalny cykl pt.: „Śladami zapomnianych bohaterów”, którego trzeci tom niedawno ukazał się drukiem.

Książkę można nabyć w księgarni Wolum.pl – Śladami zapomnianych bohaterów

Mateusz Biskup to rodowity poznaniak, który od lat mieszka w północnej Szkocji. Choć z zawodu nie jest historykiem, sam przyznaje, że jego największą pasją są piesze wędrówki i poznawanie przeszłości. Efektem tych zainteresowań autora jest blog (www.blogbiszopa.pl, wcześniej znany jako „Zapiski z Granitowego Miasta”), który przez lata zyskiwał na popularności. Okrzyknięty Blogiem Roku 2010, stał się podstawą do powstania kultowego już cyklu, cenionego przez tysiące czytelników na całym świecie.

Na trzeci zbiór tekstów historycznych autorstwa Mateusza Biskupa składają się 42 eseje. Wśród nich jest kilka opowieści o postaciach znanych z ubiegłych stuleci (jak feldmarszałek Erwin Rommel, admirał Horatio Nelson, Ehud Barak, czy Benjamin Netanjahu) i całe mnóstwo historii bohaterów, o których zapomniały podręczniki do nauki minionych dziejów. Znajdziemy tu Reckless – najdzielniejszego sierżanta wśród zwierząt, węgierską rodzinę Ovitzów, która ze względu na swe pochodzenie i karłowatość przechodziła męki w obozie Auschwitz-Birkenau, nieustraszoną załogę ORP „Orzeł”, której niebywałe losy wzruszają do łez i wiele innych nieznanych dotąd postaci, dzięki którym o najtragiczniejszych kartach historii można opowiadać w zupełnie inny sposób. Cykl pt.: „Śladami zapomnianych bohaterów” to wyraz szacunku i uznania dla ich męstwa, odwagi i bohaterskich czynów.

Nie da się ukryć, że „Biszop” jest autorem znakomitych esejów. Jego prosty, rzeczowy, a zarazem wyjątkowo plastyczny sposób pisania o najtragiczniejszych wydarzeniach historycznych pobudza do refleksji i pozwala wyobrazić sobie przebieg opowiadanych wydarzeń. Dzięki opanowaniu przez pisarza tej trudnej sztuki absorbowania uwagi, eseje „Biszopa” nie mogą nam się znudzić. Wręcz przeciwnie, po zakończeniu każdego z nich czujemy pewien niedosyt i mimowolnie zaczytujemy się w historii kolejnego bohatera, o którego istnieniu nie mieliśmy do tej pory pojęcia.

Lektura tego zbioru to wyjątkowo ciekawa lekcja historii. Wspaniałe sylwetki nieznanych bohaterów, przedstawione najczęściej na kilku stronach tej książki, zachęcają czytelników do podróży w przeszłość. Jedynym problemem dla czytelników może być brak chronologicznego uporządkowania przedstawionych wydarzeń, który co i rusz zmusza nas do przemieszczania się między dziesięcioleciami bogatymi w interesujące zdarzenia. Na szczęście większość z opowiedzianych przez autora historii miała miejsce w XX i XXI wieku (od czasów II wojny światowej do 2002 roku) i to właśnie te eseje są wyjątkowo bliskie sercom czytelników.

Trzeci tom cyklu „Śladami zapomnianych bohaterów” z pewnością przypadnie do gustu wszystkim, którzy interesują się mniej znanymi epizodami z historii Europy i świata oraz tym, którzy mieli już okazję przeczytać kilka esejów Mateusza Biskupa. Ta książka to również lektura obowiązkowa dla każdego, kto ma ochotę poznać sylwetki kilkudziesięciu dzielnych osób, o których dziś prawie nikt już nie pamięta.

Ocena recenzenta 5/6

Ewa Kluska

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*