Spowiedź Hitlera | Recenzja

 

Spowiedź Hitlera. Szczera rozmowa z Żydem, oprac. Christopher Macht

 

Książka Spowiedź Hitlera. Szczera rozmowa z Żydem, jak wynika z okładki, jest ujawnionym nieznanym dokumentem, który przechowywali dziadkowie autora. Są to zapiski żydowskiego lekarza Eduarda Blocha nazywanego „szlachetnym Żydem”. Po tym jak dr Bloch opiekował się ciężko chorą Klarą Hitler, matką Adolfa, zasłużył sobie na szacunek przyszłego Führera Tysiącletniej Rzeszy (co ciekawe szacunek ten trwał także po objęciu władzy przez NSDAP i dokonania Anschlussu). I chyba nawet na zaufanie skoro to właśnie jemu nakazano spisanie wywiadu, który miał po śmierci Hitlera stać się podstawą książki.

W sumie zapowiadałoby się to wszystko ciekawie, gdyby nie jeden zasadniczy mankament. Nie trzeba wcale poszukiwać na stronie redakcyjnej informacji drobnym druczkiem, że „Niniejsza publikacja mimo nadanego jej paradokumentalnego charakteru jest fikcją literacką”. Wystarczy wiedzieć, że dr Bloch – choć rzeczywiście cieszył się statusem Żyda pozostającego pod specjalną opieką – w roku 1940 wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie oprócz praktyki lekarskiej służył pomocą i opinią wywiadowi USA. Nie mógł więc przeprowadzić żadnej rozmowy w 1945 roku w Berlinie z Hitlerem.

Można by powiedzieć, że taki mały „chwyt marketingowy” nikomu jeszcze nie zaszkodził (pomimo ogromnej konsekwencji Christiana Machta, który nawet w epilogu podtrzymuje wersję o notatkach dr Blocha otrzymanych od babci). Można, gdyby nie fakt, że książka jest kompilacją mniej lub bardziej sensacyjnych wyjątków z dotychczasowych opracowań dotyczących biografii Adolfa Hitlera. Należą do nich m.in. kwestie preferencji erotycznych, stosunku do alkoholu, wegetarianizmu, religii etc. Można wręcz powiedzieć, że Spowiedź Hitlera przyczynia się do utrwalenia bardzo wielu potocznych przekonań, których z braku źródeł nie możemy zweryfikować. Nie brak także wielu uproszczeń, które tylko powiększają chaos. Trudno bowiem zgodzić się z powielaniem linii obrony przed Trybunałem Wojskowym w Norymberdze, która opierała się na twierdzeniu, że tylko i wyłącznie Hitler odpowiadał za zbrodnie wojenne, ludobójstwo i wywołanie wojny światowej. Nie można także twierdzić, że wąska grupa nazistów narzucała całemu społeczeństwu swoją wolę.

Spowiedź Hitlera. Szczera rozmowa z Żydem nie jest książką dzięki której można bardziej poznać Adolfa Hitlera, a także motywy jakimi się kierował podczas swoich rządów. Jest zręczną, ale tylko kompilacją, dotychczasowych opracowań. Jednak w czasie wakacji można przeczytać dla ciekawości.

 

Wydawnictwo Bellona

 

Ocena recenzenta: 3/6

 

Daria Czarnecka

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*