Sprzedano najdroższą monetę w Polsce

Za 2,8 miliona złotych sprzedano 50 dukatów koronnych Zygmunta III Wazy. Moneta została wybita w 1621 roku. To największa suma, która padła podczas aukcji numizmatów w Polsce.

Monetę licytowano w trakcie aukcji numizmatów w DESA Unicum 30 listopada 2020 roku. Licytowano również monety pochodzące z różnych okresów – od czasów Zygmunta I Starego do pierwszych lat II Rzeczpospolitej. Wszystkie monety mają wartość około dziewięciu milionów złotych. Można je obejrzeć na wystawie na wystawie „Kolekcja Polskich Monet Złotych 1535-1925”, organizowanej przez DESA Unicum.

Najdroższą monetę anonimowy kolekcjoner nabył za ponad 2,8 miliona złotych. Jest to z pewnością największa suma, jaką zapłacono za monetę w Polsce. Moneta waży 174,9 g oraz ma średnicę 68,2 mm.

Pięćdziesięciodukatówka z 1621 roku to jedna z najważniejszych polskich monet. Ta moneta to dzieło w polskim mennictwie. Przyczyna wybicia tego ciekawego zabytku jest nieodkryta, bowiem prawdopodobnie uczczono nią polskie zwycięstwo w 1621 roku w bitwie pod Chocimiem. Cena monety na aukcji mogła wynieść nawet 3 miliony złotych.

Źródło: o2.pl

Fot. Wikipedia

Sandra M. Bożek

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*