Średniowieczny grot znaleziony na wysypisku śmieci w Tychach

Na wysypisku śmieci w Tychach znaleziono stalową skrzynkę z amunicją. Zaniepokojeni pracownicy wysypiska wezwali policję – mówi Jacek Pytel, rzecznik policji w Katowicach.

Znalezisko wzbudziło wtedy zainteresowanie jednego z policjantów, który zabrał się za jego zidentyfikowanie. Wykonaną dokumentację fotograficzną przesłał ją do wojewódzkiego konserwatora zabytków.

W odpowiedzi otrzymał zaskakującą informację, że znaleziono najprawdopodobniej grot bełtu kuszy pochodzący z okresu średniowiecza. Dokładną analizę zabytku będzie można przeprowadzić po zabiegach konserwatorskich. Grot ma wartość ekspozycyjną, znaczna korozja przemawia za tym, że został znaleziony w ziemi. Niestety nie wiadomo, skąd wziął się na wysypisku. Jego wartość naukową osłabia fakt, że nie jest znane miejsce jego odkrycia w ziemi, co pozwoliłoby na odnotowanie być może nowego stanowiska archeologicznego.

W skrzynce była również amunicja strzelecka z okresu Wielkiej Wojny, okresu międzywojennego oraz II wojny światowej pochodzenia niemieckiego, rosyjskiego, polskiego i prawdopodobnie także francuskiego.

Red. A. Grochowicz

Źródło: tvn.24.pl

Zdj. Policja Śląska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*