Dzięki aplikacji „Lithodomos VR” jesteśmy w stanie przenieść się na fantastyczną wycieczkę po zrekonstruowanej archeologicznie starożytnej Jerozolimie w czasie jej największej świetności.
Dzięki nowoczesnej technologii, turyści za pomocą aplikacji mogą podziwiać zrekonstruowaną Jerozolimę w czasie rozkwitu, który przypada na I w. n.e. podczas panowania rzymskiego. Program „Lithodomos VR” jest płatną aplikacją mobilną, dostępną na smartfony z systemem operacyjnym android oraz urządzenia typu VR. „Lithodomos VR” został wprowadzony na rynek mobilny w grudniu 2016 roku. Obecnie dostępna do zakupienia jest w Google Play za 1,99 $ (ok. 8 PLN) oraz w Apple App Store za cenę 2,99 $ (ok. 12 PLN). Aplikacja została opracowana przez Simona Younga – doktoranta nauk archeologicznych na uniwersytecie Melbourne w Australii. Stworzony przez Younga wirtualny obraz 3D zawiera widok na obszar wokół Jerozolimy między innymi na słynną Ścianę Płaczu. Za pomocą aplikacji można porównać współczesny widok tych terenów z tym z I w. n.e. w 360 stopniach.
Young w rozmowie z Live Science powiedział, że zawartość jego aplikacji jest wiernym odwzorowaniem terenu Jerozolimy opartym na najnowszych badaniach archeologicznych i w miarę postępu i kolejnych informacji napływających od archeologów jego aplikacja będzie aktualizowana. Zawartość VR, która jest wdrażana do aplikacji jest wynikiem starannie wykonanych badań na materiale z wykopalisk archeologicznych, map, rysunków elewacji, fotografii tekstur i Systemów Informacji Geograficznej, a także oparta na danych topograficznych z modeli terenu wykonanych przez NASA. Twórca podczas rozmowy przyznał, iż uważa wirtualną rzeczywistość za ważny sposób komunikacji.
Lithodomos wydał również bezpłatną aplikację na androida oraz urządzenia Oculus Rift z technologią VR, w której możemy za darmo obejrzeć rekonstrukcję takich miejsc, jak: Odeon Agryppy w Atenach, Świątynie Wenus w Rzymie Arena Lutecji w Paryżu. Young zamierza dopracowywać swoją aplikację i rozszerzać ją o kolejna ważne w historii miejsca. Planowo kolejne miejsca mają być dodawane co kilka tygodni bądź miesięcy. Firma Younga otrzymała w styczniu dofinansowanie na swoją działalność w wysokości 900.000 dolarów australijskich.
Źródła: lithodomosvr.com, livescience.com, youtube.com
Marcin Majchrzak