Susza w Rzymie zagrożeniem dla starożytnych fontann

Wraz z rosnącymi temperaturami, które wysuszają południową Europę kraje takie, jak Włochy wyłączają dopływy do niektórych fontann upiększających stolicę.

Wieczne miasto od dłuższego czasu boryka się z temperaturami powyżej 30 stopni Celsjusza. Póki co nie widać zmiany w pogodzie. Prognoza na najbliższy tydzień nie przewiduje żadnych deszczów, które ochłodzą Rzym. Wyłączenie wiecznych źródeł wody w stolicy Włoch może także doprowadzić do masowego odwodnienia ludności bezdomnej włóczącej się po mieście wiecznym mieście.

Niegdyś turyści napełniali butelki świeżą wodą aby mieć ze sobą zapas czegoś odświeżającego podczas godzinnych wędrówek szlakami cezarów, patrycjuszy czy legionów rzymskich. Jeden turysta zapytany dlaczego napełnia wodę w wiecznych źródłach odparł, iż robi to gdyż ceny wody w butelkach w Rzymie są zbyt wysokie.

Firma Acea, która jest dystrybutorem wody do fontann w Rzymie zapowiedziała wymianę uszkodzonych rur, którymi ucieka około 40% wody dostarczanych przez nich.

Tegoroczna susza doprowadziła również do zmian w źródle dostarczania wody do wiecznego miasta. Jezioro Braccino po diametralnym spadku poziomu wody zostało podjęte ochroną, aby się nie wysuszyło.

Błażej Filipiak

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*