Ponad 8 tys. nowych publikacji w cyfrowej bibliotece śląskiej

Do Śląskiej Biblioteki Cyfrowej trafiło ponad 8,2 tysiąca publikacji. Między innymi regionalnych i lokalnych czasopism ukazujących najnowszą historię Śląska. Do zbioru trafiły również unikatowe dokumenty Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr.

Poszerzenie i usprawnienie dostępu do zasobów ŚBC wraz z digitalizacją i udostępnieniem piśmiennictwa regionalnego to projekt finansowany w dużej cześci przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Miał za zadanie opublikowanie lokalnych śląskich czasopism. W ŚBC znalazły się też unikatowe dokumenty Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr oraz najstarszych śląskich zespołów muzycznych. To najczęściej rękopisy wytworzone przez przedstawicieli ruchu śpiewaczego przez ponad 100 lat.

Dla nas jest to sprawa niezwykle istotna, dlatego że nie sięgamy do wielkich opracowań, do uniwersalnych wypowiedzi historyków, ale dokumentów, które są doświadczeniem indywidualnego człowieka. Wartością tych zbiorów jest to, że rejestrują one różne doświadczenia i sprawy związane z codziennością, i stają się czymś naprawdę ważnym – powiedział dyrektor biblioteki.

Unowocześniona została również witryna ŚBC. Powstał specjalny interfejs, który pomaga w wyszukiwaniu dokumentów umieszczonych w cyfrowej bibliotece. Internauci mają dostęp do ponad 90 tysięcy dokumentów.

Biblioteka Śląska działa od 90 lat i jest największą tego typu instytucją w regionie. Od 1998 roku systematycznei digitalizuje najstarsze i najcenniejsze zbiory. W 2006 roku powstała Śląska Biblioteka Cyfrowa na mocy porozumienia z Uniwersytetem Śląskim. Dziś w ŚBC łączy dane z ponad 60 instytucji. Głównie z bibliotek, uczeli i muzeów.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Fot.: fotografia poglądowa (domena publiczna)

Błażej Filipiak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*