Święto Chrztu Polski: 14 kwietnia jako nowe święto państwowe

Do Sejmu pod koniec marca wpłynął nowy projekt ustawy, który chce ustanowić 14 kwietnia świętem – Święto Chrztu Polski. Według autorów projektów dobrym uzasadnieniem na to przedsięwzięcie jest  to, że w dobie kruszenia podstaw, na których zbudowany jest nasz byt narodowy i państwowy, w dobie niepewności i obawy o naszą przyszłość, o jutro naszych dzieci, powinniśmy pamiętać o rocznicy Chrztu Polski.

Projekt ustawy został zgłoszony przez posłów z partii Kukiz 15, WiS, Republikanów, Nowoczesnej i Pis. Reprezentantem został Jan Klawiter. Ma być to dzień narodowej refleksji nad dziedzictwem naszych ojców, nad odpowiedzialnością wszelkich władz państwowych, wszystkich obywateli i każdego z osobna za naszą Ojczyznę, za jej przyszłość i pomyślność. Święto to powinno służyć inspiracji do podejmowania działań na rzecz dobra wspólnego – napisano w projekcie.  Jak mówią posłowie, chrzest Polski poza wymiarem religijnym miał również wymiar strategiczny i polityczny. Polska po tym dołączyła do narodów europejskich w kręgu cywilizacji Zachodniej Europy.

Nie jest dokładna znana data urodzin pierwszego historycznego władcy Polski Mieszka I. Przypuszcza się, że mógł urodzić się ok. 935 r. Mało też jest informacji o rodzinie władcy. Jak podaje Gall Anonim, ojcem miał być Siemomysł, dziadkiem Lestek, a pradziadem Siemowit , który był synem Piasta. Niestety brak informacji o matce księcia. Wiadomym jest, że miał brata Czcibiora, który to wiernie stał u boku swojego brata i dzięki niemu udało się odnieść zwycięstwo pod Cedynią, oraz drugiego brata, który prawdopodobnie zginął podczas walk z Wichmanem. Miał siostrę Adelajdę zwana też Białą Kniaginą, która została żoną księcia węgierskiego Gejzy. Ich synem był Święty Stefan. Mieszko miał dwie żony. Z pierwszą Dobrawą miał syna Bolesława, zwanego Chrobrym, pierwszego króla Polski oraz Świętosławę, która była żoną dwóch królów skandynawskich, urodziła Kanuta Wielkiego zdobywcę Anglii. Pojawiła się w sagach jako Gunhilda lub Storrada. Druga żona, Oda, urodziła trzech synów Mieszka, Lamberta, Świętopełka.  Mieszko I na scenie dziejowej pojawił się w 963 r., gdy to atakował pograniczne tereny graf Wichman, protegowany margrabiego Gerona, posiadający tzw. monarchię wschodnią. Wichman zadał Mieszkowi dwukrotną klęskę przez co musiał uznać władzę cesarza Ottona I. Do 972 r. był wierny cesarzowi, płacił trybut, ale miał za to gwarancję, że na jego ziemię nie najadą margrabiowie niemieccy. Wichman zaatakował raz jeszcze z pomocą Wolinian, ale tym razem Mieszko przygotowany z pomocą Czechów zadał Wichmanowi druzgoczącą klęskę, który zginął, a cesarz nie podjął żadnych nieprzyjaznych kroków wobec Mieszka.

W 965 r. ożenił się z Dobrawą, która to rzekomo miała namówić księcia do chrztu zdaniem kronikarza Thietmara. Sama decyzja przyjęcia chrztu nie była nagła. Ślub z Dobrawą był pomocny w realizacji tego planu podjętego przez księcia, dzięki czemu Polska uzyskała sojusz z Czechami. Chrzest Polski odebrał władcom niemieckim religijny pretekst do ataku ziem polskich. Polska znalazła się od tej chwili wśród państw chrześcijańskich, otworzyła się na kulturę europejską. Mieszko odtąd stał się pomazańcem Bożym, który rządził poddanymi z boskiego nadania, dzięki temu zabiegowi autorytet władcy był niepodważalny. Mieszko już u schyłku swego panowania wystawił akt Dagome iudex, nazwanym przypuszczalnie od imienia otrzymanego podczas chrztu. Zgodnie z aktem oddał Polskę z przynależnościami na własność Stolicy Apostolskiej, następstwem tego była  bulla papieska, która brała Polskę pod opiekę papiestwa. Mieszko zmarł 25 maja 992 r., był wielkim władcą, budowniczym Polski, posiadał bystry, strategiczny umysł, dzięki któremu rozumiał zagrożenie dla państwa i potrafił mu się przeciwstawić.

Źródło: next.gazeta.pl, niezalezna.pl, wyborcza.pl, czasopismo.legeartis.org, fakt.pl, portalniezalezny.pl

Fot.: Zaprowadzenie chrześcijaństwa Jana Matejki

Marika Matusiak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*