Święto Soli 2017

Święto Soli obędzie się już 11 czerwca 2017 roku w Zamku Żupnym w Wieliczce. Hasłem tegorocznej imprezy jest „Sól dla kultury – od morza aż po góry”. Te przeciwległe bieguny Polski połączy rzeka Wisła, która stanie się istotnym elementem wspólnej zabawy. Warto podkreślić, że w przeszłości królowa polskich rzek była ważnym handlowym szlakiem solnym.

Impreza, organizowana przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka sprawi, że Zamek Żupny stanie się miejscem, w którym przeszłość przenika się z teraźniejszością. Do przeszłości solnego przedsiębiorstwa, nawiążą warsztaty rzemieślnicze, pokazujące dawne zawody i zachęcające do nauki: warzelnictwa, kowalstwa, bednarstwa, powroźnictwa oraz wikliniarstwa. Będzie można własnoręcznie wykonać pieczęć, nauczyć się kaligrafii, samodzielnie skręcić linę i ulepić garnek oraz spróbować swoich sił jako kowal. Natomiast stanowisko archeologiczne uświadomi, że początki solnictwa wielickiego sięgają, aż 5500 lat wstecz. Łącznikiem z teraźniejszością będą natomiast, oferujące sól, stanowiska polskich kopalni soli w Wieliczce, Bochni i Kłodawie.

Święto Soli to także zabawy inspirowane solą i pracą górników: zjazd u liny, ścianka wspinaczkowa, Quest „Solne podróże” oraz zajęcia plastyczne z masy solnej i malowania solniczek.

Program artystyczny imprezy pozostanie w klimacie rytmów górskich i morskich. Na scenie będzie można posłuchać kapeli „Góralska Hora”, a koncert finałowy wykona zespół „Sąsiedzi, folk & szanty”. Warto też zwiedzić z przewodnikiem wystawę czasową „Zapomniana kolekcja. Zbiory rodu Niedzielskich” oraz Zamek Żupny – historyczną siedzibę zarządu solnego przedsiębiorstwa, największej „korporacji” w dziejach Polski.

A w kuchni żupnej czekać będą przysmaki…

www.muzeum.wieliczka.pl

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*