Szczecin: nieznane zdjęcie miasta w węgierskim archiwum

Pokazują nie tylko zniszczone fragmenty miasta, ale również to, co ocalało z czasów wojny-mowa tu o zdjęciach autorstwa Bogdana Celichowskiego, poznańskiego architekta. Jakiś czas temu opublikowano je na stronach internetowego archiwum Fortepan.hu.

Ich wykonanie datowane jest na rok 1947: 2 lata po zakończeniu wojny Stare Miasto w Szczecinie nadal przypominało wielką ruinę i właśnie na tym obszarze skupił się Celichowski. Na wielu zdjęciach uwieczniono zniszczony Zamek Książąt Pomorskich i Bazylikę archikatedralną św. Jakuba (odbudowana dopiero w latach 70., a w 2008 r. swój przedwojenny wygląd odzyskała wieża), jednak nie są to jedyne obiekty, które sfotografował poznański architekt. W albumie znalazły się także inne zabytki, mniej bądź bardziej znane szczecinianom (inaczej wyglądające przed 1947 r., na długo przed renowacją), np. Kamienicę Loitzów, Bramę Portową czy Wały Chrobrego, które nie ucierpiały podczas działań wojennych.

Po ukończeniu studiów na Wydziale Architektury Szkoły Inżynieryjnej w Poznaniu w 1948 r. Bogdan Cielichowski przez 2 lata pracował jako architekt, ale był tez członkiem Stowarzyszenia Architektów Polskich i wykładowcą akademickim. `086 fotografii jego autorstwa znalazło się w archiwum Fortepan.hu: wśród nich znajduje się większość zdjęć przedstawiających Poznań oraz inne miasta, w  tym Szczecina. Jerzy Celichowski, syn poznańskiego architekta, wspomniał, iż zdjęcia te powstały podczas jednego z wyjazdów jego ojca w trakcie studiów i to właśnie z jego inicjatywy te zdjęcia zostały tam opublikowane-sam Jerzy Celichowski mieszka w Budapeszcie od lat, a swoimi obserwacjami dzieli się także na łanach bloga  „Jeż Węgierski”. Oczywiście nie wszystkie zdjęcia  rozpoznano i opisano: wśród nich może być wiele fotografii przedstawiających Szczecin, a pomóc przy ich weryfikacji i opatrzeniu podpisem może pomóc każdy użytkownik serwisu Fortepan.hu.

Źródło: wszczecinie.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Agata Śródkowska

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*