Szlak Pamięci na Powązkowskim Cmentarzu Wojskowym w Warszawie

Chciałbym i mój ślad na drogach ocalić od zapomnienia…”

Chyba te słowa naszego wielkiego poety Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego przyświecały pracownikom Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Warszawie, którzy uruchomili w tym roku na terenie Wojskowego Cmentarza Powązkowskiego trasę edukacyjną „Szlak Pamięci”. Prowadzi ona przez najważniejsze miejsca i mogiły osób związanych z historią Polski i Warszawy ostatnich dwóch wieków. Trasa jest oznaczona za pomocą kodów QR, które można pobrać na smartfony i które krok po kroku oprowadzają zwiedzających po całym cmentarzu. Po zeskanowaniu każdego kolejnego kodu otrzymujemy informację, gdzie się aktualnie znajdujemy, jaki pomnik/miejsce pamięci/mogiłę mamy przed sobą oraz jak dojść do kolejnego punktu.

Trasa składa się z 28 punktów i po kolei możemy odwiedzić Pomnik i kwaterę Powstańców Śląskich i Wielkopolskich, dalej kolumnę – Pomnik „Orląt Warszawskich” upamiętniający poległych w Bitwie Warszawskiej w 1920 r. Kilkadziesiąt metrów dalej znajduje się Pomnik i Kwatera „Bohaterom Powstania 1863 r” oraz pole niewielkich tablic nagrobkowych, wbitych bezpośrednio w ziemię.

Jest tu też się Symboliczna Mogiła Sybiraków, upamiętniająca ponad 200 lat zsyłek Polaków na Syberię. Odsłonięty w 2010 r. pomnik ma formę trzech białych krzyży.

Niedaleko jest też charakterystyczny metalowy krzyż, składający się z kilku krzyży – to grób strażaków, obrońców zakładu „Czerwony Parowóz”, zamordowanych w Powstaniu Warszawskim oraz pomnik ,,Pamięci Dzieci Zaginionych”, upamiętniający niewinne ofiary wojny – dzieci i pomnik ,,Pamięci Tysięcy Polaków Zamordowanych w Ponarach k/Wilna w latach 1941-1944”.

Można by jeszcze wymienić kilkadziesiąt lub kilkaset mogił znanych osób, które warto odwiedzić lub pomników upamiętniających wielkie bitwy i wydarzenia historyczne jak pomnik „Gloria Victis” postawiony w hołdzie Żołnierzom AK, którzy zginęli w Powstaniu Warszawskim, Groby Czterech Dowódców – „Służba Zwycięstwu Polski – Związek Walki Zbrojnej – Armia Krajowa 1939 – 1945” zamordowanych w stalinowskich więzieniach, pomniki żołnierzy różnych formacji podziemnych walczących z hitlerowskim okupantem lub symboliczne mogiły tych, którzy oddali życie „Za Wolność Waszą i Naszą” na polach bitew na całym świecie.

Są też miejsca pochówku ofiar stalinowskiego terroru chowanych w bezimiennych grobach na tzw. Łączce, teraz niedawno odremontowanej części cmentarza, z pięknym pomnikiem. Tu leżą też ofiary katastrofy samolotu PLL Lot, który rozbił się 14 marca 1980 r. w Lasku Kabackim oraz ofiary katastrofy samolotu rządowego w Smoleńsku z 10 kwietnia 2010 r.

Na cmentarzu znajdziemy nie tylko groby żołnierzy poległych na polach bitew, zasłużonych dowódców i ich rodzin, ale również osób cywilnych zasłużonych dla nauki, kultury, sztuki, pisarzy, poetów, artystów, sportowców (Władysława Komara i Tadeusza Ślusarskiego), działaczy społecznych, politycznych i innych.

Zobaczymy też groby, a raczej grobowce działaczy politycznych i państwowych, którzy niechlubnie zapisali się w dziejach naszego kraju jak Bolesława Bieruta i Juliana Marchlewskiego – cóż, historia oceni ich sprawiedliwie…

Warto się zapoznać z grobami naszych zasłużonych przodków, zwłaszcza w tak nowoczesny sposób. Jest to jedyna w swoim rodzaju, niezwykła lekcja historii w plenerze.

Opisy przygotowane są również w języku angielskim i rosyjskim. Dla tych, dla których kody QR są nowością, tabliczki kodowe posiadają również skrótowe opisy ciekawych miejsc oraz strzałki wskazujące kierunek zwiedzania.

 

Małgorzata Korwin-Mikke

 

 

 

 

One Comment

  1. O ile mnie pamięć nie myli to w stalinowskim więzieniu zginął tylko jeden z dowódców podziemnego wojska gen. Leopold Okulicki- Niedźwiadek. Sformułowanie jak w tekście nie zgodne z prawdą niczemu dobremu nie służy a tylko mąci w głowie młodemu pokoleniu.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*