Tajemnice średniowiecznego szpitala w Toruniu

Po raz drugi archeolodzy z UMK odkrywają tajemnicę średniowiecznego szpitala przy ul. Szpitalnej 4. Udało im się odnaleźć przedmioty wykorzystywane do opieki nad chorymi wieki temu.

W 2014 r. podczas pierwszych prac wykopaliskowych odkryto wschodnią, ceglaną partię fundamentu budynku od zewnątrz, odkopano pruską studnię z XIX wieku, ustalono kilka poziomów użytkowych oraz znaleziono relikt ceglanej budowli na dziedzińcu.

Historia grupy ekspedycyjnej pod kierownictwem prof. UMK Grażyny Sulkowskiej-Tuszyńskiej rozpoczyna się od prac archeologicznych w kościele św. Jakuba w historycznym Nowym Mieście. Po wstępnym rozpoznaniu historycznym było wiadome, że obok kościoła znajdowały się szkoła, szpital i dom plebana. Od 2014 r. grupa ta rozpoczęła rozpoznawanie szpitala znajdującego się tuż za murem cmentarza tego kościoła. Obecnie jest to prosty, brzydko wyglądający budynek piętrowy z dwuspadowym dachem. Nad jego wejściem głównym jest nisza,w której znajduje się krucyfiks.

W średniowiecznym Toruniu w Nowym Mieście działały dwa szpitale – jeden pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła oraz drugi przy ul. Szpitalnej. Według prof. Sulkowskiej-Tuszyńskiej, obiekt nad którym obecnie pracują nie miał tego wyzwania. Potwierdzają to także relacje osób. Cieszy również fakt, że budynek został zachowany w całości pomimo wielokrotnej przebudowy i pożarów.

Podczas poznawania wnętrz budynków odnaleziono m.in. pierścionek zakonny z monogramem Chrystusa, nożyczki służące do obcinania knotów świec, liczne naczynia ceramiczne, charakterystyczne dla terenów zakonu krzyżackiego – garnki, dzbany, miski oraz elementy ubioru – końcówki od pasa, nóżkę kieliszka, butelki oraz buteleczki z XIX w. z informacjami o pojemności bądź pod wodzie mineralnej produkowanej w zakładach pod Bydgoszczą.

Obecne badania archeologiczne prowadzone przez studentów będą najprawdopodobniej ostatnimi w tym budynku. Następnie będą zorganizowane badania poprzedzające planowane inwestycje. W tym miejscu ma powstać garaż podziemny pod kompleksem hotelowym. Zdaniem prof. Sulkowskiej-Tuszyńskiej, obecny stan rozpoznania terenu jest nie zadowalający.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl
Fot.: Wikimedia Commons

Emilia Ostapowicz

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*