„Taniec wśród mieczów” Siemiradzkiego trafi pod młotek. Ministerstwu Kultury nie udało się zablokować aukcji Sotheby’s w Londynie

Obraz „Taniec wśród mieczów” Henryka Siemiradzkiego zostanie wystawiony na sprzedaż. Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie nie udało się wynegocjować wstrzymania aukcji organizowanej przez londyński dom aukcyjny Sotheby’s. Prywatny właściciel z Niemiec chce sprzedać obraz za kwotę 80 – 120 tysięcy funtów (400 – 600 tysięcy złotych). Aukcja wstępnie zaplanowana została na 28 listopada.

Według angielskich dealerów zajmujących się sprzedażą dzieł sztuki obraz Henryka Siemiradzkiego „Taniec wśród mieczów” opuścił Polskę dopiero pod II wojnie światowej w zgodzie z obowiązującymi przepisami. Obecnie właścicielem obrazu jest obywatel Niemiec, który twierdzi, że dzieło sztuki nabyli w latach 60 – tych jego rodzice, którzy zgodnie z prawem wyemigrowali do Niemiec. Te wyjaśnienia nie przekonują jednak polskich władz, które umieściły go w Bazie Strat Wojennych – ogólnopolskim rejestrze dóbr kultury utraconych w wyniku II wojny światowej. Zdaniem polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego latem 1939 roku  w warszawskiej Zachęcie miała miejsce wystawa dzieł Henryka Siemiradzkiego, wśród nich znajdował się również obraz „Taniec wśród mieczów”. Obraz wystawiony na aukcji Sotheby’s zdaniem MKiDN to dokładnie to samo dzieło, które prezentowane było w Zachęcie latem 1939 roku. Na początku listopada tego roku MKiDN otrzymało informację, że „Taniec wśród mieczów” Siemiradzkiego pojawił się na aukcji Sotheby’s w Londynie, zaplanowanej na 28 listopada. MKiDN złożyło na ręce Sotheby’s stosowne wnioski o wstrzymanie sprzedaży obrazu, motywując je tym, że obraz został nielegalnie wywieziony z terytorium Polski a obecny właściciel obrazu nie przedstawił żadnych dokumentów potwierdzających jego legalną wywózkę. Wnioski te nie zostały jednak uwzględnione przez stronę brytyjską. Obraz wkrótce wystawiony zostanie na sprzedaż.

Autor „Tańca wśród mieczów” urodził się Charkowie jako syn Hipolita Siemiradzkiego, polskiego ziemianina i carskiego generał majora Imperium Rosyjskiego, który jednak zawsze podkreślał swoje polskie korzenie i wychowanie w wierze katolickiej. Henryk Siemiradzki podobnie jak jego ojciec Hipolit chętniej utożsamiał się z Polską aniżeli z Rosją. Matka malarza – Michalina  z Prószyńskich wychowywała go w tradycji polskiej i katolickiej.

Henryk Siemiradzki (1843 – 1902) uważany jest po Tamarze Łempickiej za jednego z najdroższych polskich malarzy. W latach 2002 – 2012 pięć jego obrazów sprzedano za kwotę 7 milionów dolarów. Malarz zafascynowany był szczególnie antykiem i życiem starożytnych Rzymian w okresie wczesnego cesarstwa. Nawiązał do tych czasów w takich dziełach jak „Taniec wśród mieczów”, „Antoniusz i Kleopatra” czy „Pochodnie Nerona”.

„Taniec wśród mieczów” powstał w latach 1879 – 1880. Siemiradzki stworzył cztery wersje tego obrazu, różniące się rozmiarem i drobnymi szczegółami. Najmniejsza rozmiarem wersja tego dzieła prezentowana była latem 1939 r. na wystawie w warszawskiej Zachęcie. Po wybuchu II wojny światowej obraz zaginął w bliżej niewyjaśnionych okolicznościach. Być może uległ zniszczeniu wskutek wybuchu bomby. Ewentualnie wpadł w ręce Niemców lub Rosjan. Ci ostatni   z racji służby Hipolita Siemiradzkiego w carskim wojsku uważają jego syna Henryka za swojego malarza.

Źródła: rmf24.pl, newsweek.pl, fakty.interia.pl

Zenon Purta 

One Comment

  1. Zabytkoznawcy Sztuki

    „28 listopada br. obraz Henryka Siemiradzkiego został wycofany z aukcji w londyńskim domu aukcyjnym Sotheby’s.”

    http://www.mkidn.gov.pl/pages/posts/obraz-henryka-siemiradzkiego-wycofany-z-aukcji-7934.php

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*