Niewolnica Thomasa Jeffersona

Miejsce zakwaterowania Sally Hemings, niewolnicy i pokojówki trzeciego prezydenta Stanów Zjednoczonych zostało odkryte i wydobyte z jego prywatnej posiadłości „Monticello”.

Do posiadłości „Monticello” Jefferson wraz z małżonką Martha przeprowadzili się zaraz po ślubie. Sam obiekt w roku 1987 wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W Monticello w 1941 roku została wybudowaniu łazienka dla turystów zwiedzających to historyczne miejsce, tam też została odkryta specjalna kwatera Sally Hemings. Pokój Hemings znajdował się dokładnie w miejscu gdzie została wykonana łazienka.

Sypialnia była ciemna i nie zawierała żadnych okien, umiejscowiona została bezpośrednio przy pokoju Thomasa Jeffersona. Została wybudowana w 1809 roku i wynosiła 14 stóp, 8 cali szerokości i 13 stóp długości. Wielu historyków oraz badaczy życia amerykańskich prezydentów twierdzi,że Hemings była nie tylko kochanką ale również matką dzieci prezydenta Jeffersona. Dopiero niedawno, gdy historycy analizowali opis pokoju Sally z wypowiedzi jednego z wnuków Jeffersona doszli do wniosku, że ukrywa się on dokładnie pod łazienką w domu Monticello. Następnie zostały przeprowadzone badania archeologiczne i odnaleziono pokój Hemings. Znaleziono w nim łącznie paleniska z cegły i kominek, struktury do pieca, a nawet oryginalną podłogę.

Archeologowie uważają, że umiejscowienie pokoju Sally tak blisko gabinetu prezydenta uwiarygadnia tezę jakoby miałaby ona być matką co najmniej jednego z jego dzieci. Sally miała szóstkę dzieci, najmłodsze z nich po przeprowadzonych badaniach genetycznych miało okazać się właśnie synem prezydenta. Pierwszy artykuł o rzekomym związku Jeffersona i Sally ukazał się w 1802 roku na łamach gazety „Recorder”: Jest sprawą szeroko znaną, że powszechnie szanowany przez ludzi człowiek od wielu lat utrzymuje jako swoją konkubinę jedną ze swych niewolnic. Ma ona na imię Sally. Jej najstarszy syn ma na imię Tom. Bardzo podobny jest on do prezydenta… Sally podróżowała do Francji tym samym statkiem co Jefferson i jego córki. Delikatność tej sytuacji musi uderzać każdego rozsądnego człowieka. Pogłoski o romansie Jeffersona były wykorzystywane przez jego przeciwników politycznych i wielu dziennikarzy. Sam prezydent nie udzielił w tej sprawie żadnego komentarza.

Monticello, posiadłość prezydenta Thomasa Jeffersona, w której pracowała Sally Hemings (źródło: Wikimedia Commons)
Monticello, posiadłość prezydenta Thomasa Jeffersona, w której pracowała Sally Hemings
(źródło: Wikimedia Commons)

Sally stała się własnością prezydenta jako część dziedziczenia w 1774 roku i chociaż nigdy w życiu nie stała się od strony prawnej wolnym człowiekiem, to jednak pozwolono jej po śmierci prezydenta opuścić posiadłość Monticello i żyć wraz z synami na wolności. Gardiner Hallock, dyrektor Monticello powiedział, że: odkrycie daje nam wielkie poczucie tego jak żyli zniewoleni ludzie. Nie ma co prawda pewności co do tego, że wszystkie dzieci Sally należały do prezydenta jednakże jak przyznaje Gardiner jest bardzo możliwe, że niektóre z nich urodziła właśnie w tym wilgotnym ciemnym i ciasnym pomieszczeniu, które zostało odnalezione. Hallock przyznaje, że materiał dowodowy wykazał, że Sally wiodła o wiele lepsze i bardziej wygodne niż wielu innych niewolników a mimo to mieszkała w okropnych warunkach. „To ważne, ponieważ odkrycie pokazuje Sally jako człowieka – matkę, córkę i siostrę. – i wydobywa relacje w jej życiu.

Koszt rekonstrukcji i doprowadzenia rezydencji Monticello do stanu pierwotnego ma wynosić 35mln $. Cała sprawa rozeszła się szerokim echem w Ameryce i budzi wiele kontrowersji ponieważ, Jefferson jako jeden z ojców założycieli posiadał niewolników co budzi bardzo mieszane uczucia w społeczeństwie amerykańskim.
Thomas Jefferson był amerykańskim działaczem niepodległościowym, przygotowywał on projekt Deklaracji Niepodległości. W latach 1779 – 1781 sprawował funkcje gubernatora Wirginii. W 1797 r. Thomas Jefferson objął stanowisko wiceprezydenta, a w 1801 r. – prezydenta. Polityk zredukował zadłużenie kraju o 30%, utworzył Akademię Wojskową USA, zakupił teren Luizjany od Francji i zakazał sprowadzania niewolników z Afryki. Na fotelu prezydenckim pozostawał do 1809 r. Odmówił kandydowania na trzecią kadencję. Thomas Jefferson zmarł 4 lipca 1826 r. w Charlottesville i najprawdopodobniej właśnie w chwili śmierci zakończył swój romans z Sally, który najprawdopodobniej trwał od śmierci jego żony Marthy w 1782 roku. Funkcję pierwszej damy po śmierci matki objęła córka Marthy i Thomasa – Martha Jefferson Randolph.

Fot.: Wikimedia Commons

Marcin Majchrzak

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*