Trumna z II wieku w kołobrzeskim muzeum

Drugiego lipca w Muzeum Miasta Kołobrzeg można było podziwiać dębową trumnę sprzed tysiąca dziewięciuset lat. Eksponat dotychczas znajdował się w Muzeum Narodowym w Szczecinie.

Tajemniczy eksponat został odnaleziony już w 1898 roku, a publikacje na jego temat pojawiły się rok później. Była to dębowa trumna zawierająca szczątki kobiety, najprawdopodobniej z II wieku n. e. Pochówek został odnaleziony około trzystu metrów od wsi Bagicz, w siedmiometrowym klifie przy plaży. Trumnę zauważono, gdy fale morskie podmyły brzeg, spoczywała ona trzy metry pod powierzchnią.

Badania znaleziska zostały przeprowadzone w lutym 1898 roku przez szczecińskiego konserwatora zabytków Stubenraucha, przy udziale miejscowego pedagoga – Wüsthoffa oraz właściciela ziemskiego, Müllera. Naukowcy odkryli, iż szczątki ludzkie znajdujące się w trumnie należały do kobiety, prawdopodobnie wysoko usytuowanej, z powodu bogatego wyposażenia. Na szczątkach znajdowały się elementy biżuterii – bransolety i zapinki. Niestety zarówno kości jak i rzeczy zmarłej nie były pełne, gdyż przed odnalezieniem miejsca pochówku, uległo ono splądrowaniu. Ponadto część przedmiotów mogły zostać zabrane przez morskie fale.

Po II wojnie światowej wznowiono badania w sprawie „pierwszej kołobrzeżanki” przez Zakład Medycyny Sądowej PAM w Szczecinie. Ekspertyza naukowców wykazała między innymi, iż kobieta dożyła około trzydziestu lat i miała 145 centymetrów wzrostu. Jednakże jej miejsce pochówku nie było jedynym w okolicy, gdyż jeszcze w czasach dwudziestolecia międzywojennego podczas wykopalisk w pobliżu Kołobrzegu natrafiono na jeszcze cztery groby ciałopalne. To prowadzi naukowców do teorii, iż w okolicy mógł znajdować się teren cmentarny lokalnej społeczności, lecz nie został zachowany do dzisiejszych czasów.

Kołobrzeżanie jeszcze w 2015 roku spekulowali, iż być może eksponat zostanie przekazany w ich ręce, do Muzeum Oręża Polskiego, lecz finalnie udało się tego dokonać dopiero bieżącego roku. Trumna znalazła się w Muzeum Miejskim w Kołobrzegu, pierwszy raz od jej odkrycia.

Źródło: miastokolobrzeg.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Damian Jemioło

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*