Trwają zdjęcia do „Kamieni na szaniec”

Film fabularny o Alku, Rudym i Zośce kręcony jest od 6 sierpnia. Reżyseruje go Piotr Gliński. W główne role wcielają się debiutanci: Marcel Sabat, Kamil Szeptycki, Tomasz Ziętek. W filmie zobaczymy również Danutę Stenkę, Artura Żmijewskiego, Krzysztofa Globisza, Andrzeja Chyrę, Mariana Dziędziela.

Scenariusz konsultowany był z ludźmi, którzy znali osobiście bohaterów filmu i należeli do Szarych Szeregów. Jak mówi reżyser, ekranizacja książki będzie „z uszanowaniem dla tradycji, a jednocześnie z perspektywy współczesnej.”

Premiera filmu planowana jest na marzec 2014 roku. Jego budżet wynosi 10 mln zł. Autorem zdjęć jest Paweł Edelman, który pracował przy takich filmach jak: „Pan Tadeusz”, „Pianista”, „Katyń”. Efektami specjalnymi zajmuje się Brytyjczyk pracujący dla Hollywood, w produkcji biorą udział również aktorzy niemieccy.

Chciałbym, żeby postaci w filmie były w miarę współczesne w swoim myśleniu i postępowaniu.” – mówi reżyser w wywiadach. Natomiast tak odnosi się do tytułu: „Można go różnie interpretować – jako wyrzucone kamienie na szaniec, czyli zmarnowane pokolenie, ale można też powiedzieć, że to są kamienie, które zbudowały szaniec, zbudowały jakieś fundamenty, na których następne pokolenia budują swoje życie. Bardzo różnie można to interpretować i dlatego to jest fantastyczny tytuł.

Zdjęcie z nagłówka: Jan Bytnar „Rudy”, Maciej Aleksy Dawidowski „Alek”, Tadeusz Zawadzki „Zośka”. Źródło: www.stopklatka.pl

Anna Stypułkowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*