Fortyfikacje Pomorza Nadwiślańskiego, Twierdza Grudziądz, Przewodnik
Spośród wielu ufortyfikowanych miast, ulokowanych w wiślanej dolinie z pewnością nie można zapomnieć o jednym mieście, które znajduje się w czołówce listy najbardziej wyjątkowych twierdz. Grudziądz już od czasów średniowiecza stawiał swoje pierwsze kroki w sztuce fortyfikacyjnej. Po dzień dzisiejszy w terenie można odnaleźć mniej bądź bardziej zrekonstruowane zabudowania sprzed kilkuset lat.
Autorzy przewodnika w niniejszej publikacji proponują czytelnikom aż 25 wycieczek po grudziądzkiej twierdzy i jej okolicach. Z pewnością każdy z entuzjastów fortecznych wędrówek w tym przewodniku znajdzie coś dla siebie.
Wachlarz wypraw zaczyna się od spaceru po Starym Mieście, zahaczając oczywiście o wszystkie średniowieczne fortyfikacyjne ciekawostki. Następne wycieczki przenoszą się w czasie do świetności fryderycjańskiej cytadeli, żeby następnie wkroczyć w XIX w. do pruskich detaszowanych fortyfikacji. Przewodnik również opisuje zabudowę forteczną wznoszoną przez polskich żołnierzy na linii Osy. Polskie jak i pruskie fortyfikacje Twierdzy Grudziądz pamiętają ciężkie walki w 1939 i 1945 roku, stąd też niniejsza książka została wyposażona w wiele starych fotografii przedstawiających fortyfikacje chociażby w czasach okupacji.
Przewodnik Twierdza Grudziądz w liczbach:
– 25 tras
– 400 obiektów
– 640 zdjęć
– 30 map i planów
– 100 schematów
– 200 współrzędnych GPS
Ekipa tworząca niniejszy przewodnik, nie zwalnia tempa i w najbliższym czasie planuje następne opracowania, które przybliżą historię zapomnianych obiektów, a przede wszystkim pozwolą na zbiór tychże obiektów w jednym miejscu co w połączeniu z krótkim opisem stwarza idealną publikację dla każdego militarnego turysty.
A w tym filmiku – urywek tego, co można zobaczyć w czasie wycieczki po Grudziądzu, oczywiście z recenzowanym przewodnikiem.
Ocena recenzenta: 6/6
Wydawnictwo: SGK – Tomasz Kowalski
Paweł Pilarski